Indeks MSCI Emerging Market EE ustanawia roczne szczyty

KNS
opublikowano: 12-10-2009, 13:59

Indeks rośnie trzecią sesję z rzędu osiągając najwyższy poziom od października ubiegłego roku.

MSCI Emerging Market East Europe zyskiwał w poniedziałek rano 2,8 proc. dochodząc do 210,5 pkt. - podaje agencja Bloomberg.

Sporo zyskał również Russia Micex Index. Duża w tym zasługa spółek energetycznych stanowiących ponad 50 proc. udziału w indeksie. Z tabeli spółek na uwagę zasługują papiery OAO Gazpromu, które rosną o 4,7 proc., oraz OAO OGK-5, rosyjskiego dostawcy prądu należącego do włoskiego koncernu energetycznego Enel SpA (+8 proc.).

W tym roku MSCI indeks akcji zbudowany na bazie spółek z Europy Wschodniej zyskał 81 proc. To więcej niż MSCI dla światowych rynków wschodzących – ten zyskał 67 proc. Jeżeli jednak "słabszy" wskaźnik zakończyłby sesję wzrostem o 0,1 proc. osiągnąłby 946 pkt. - oznaczałoby to najwyższy poziom od 29 sierpnia 2008 roku.

Europejskie kraje rozwijające się, które najbardziej odczuły kryzys finansowy, powinny ożywić się najszybciej gospodarczo wśród krajów z regionu w przyszłym roku – wynika z prognoz IMF. Optymistycznie wypowiada się również agencja Bloomberg, według której, zyski firm z regionu powinny wzrosnąć o 22 proc. w przyszłym roku.

Szósty z rzędu wzrost indeksu Russia Micex jest najdłuższą serią od listopada 2008 roku. W tym miesiącu indeks zyskał już 12 proc. Lepszy był tylko Ukraiński PFTS, który podskoczył w tym miesiącu o 14 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks MSCI Emerging Market EE ustanawia roczne szczyty