Indeks Nastrojów Inwestorów spadł o 8,1 pkt

ISBnews
opublikowano: 11-07-2014, 08:01

Według Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI), w tym tygodniu 41,0% inwestorów indywidualnych spodziewa się, iż w najbliższych 6 miesiącach trend na GPW będzie pozytywny.

W poprzednim badaniu wzrostów spodziewało się 45,9% ankietowanych, podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII), które prowadzi badanie.

Dominacji trendu spadkowego spodziewa się 37,7% inwestorów, którzy wzięli udział w ankiecie. Poprzednio było to 34,5% ankietowanych. W badaniu bierze udział ponad 350 inwestorów.

"Tydzień zakończony 10 lipca to zgodnie z oczekiwaniami pogłębienie panującego od kilku tygodni trendu. Udział niedźwiedzi zwiększa się systematycznie przy jednoczesnym spadku wartości indeksu WIG20. Obecne poziomy sygnalizują jednak, że rynek znajduje się blisko końca polaryzacji nastrojów. Poziom pesymistów potencjalnie wyznaczył szczyt lub zrobi to w kolejnym tygodniu. Podobnie z kursem indeksu, który ma jeszcze miejsce do niewielkiego spadku" - czytamy w komentarzu.

"Zmiany w strukturze inwestorów nie zaskakują. Po 3 tygodniach spadków, inwestorzy znajdujący się w zbyt dobrych nastrojach zaczęli odczuwać niepokój. Przełożyło się to bezpośrednio na wiarę we wzrosty, która mocno spada. Poziom optymistów i pesymistów znajduje się blisko równowagi (3,3 pkt. proc. przewagi byków), a 1 na 5 inwestorów znajduje się poza rynkiem. W kolejnym tygodniu prawdopodobna jest utrata prowadzenia przez optymistów na rzecz inwestorów oczekujących spadków. W USA widoczna jest duże niezdecydowanie pośród 3 grup inwestorów. Nastroje wciąż są dobre, chociaż widać oczekiwanie na większą korektę" - napisało dalej SII.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks Nastrojów Inwestorów spadł o 8,1 pkt