Indeks spółek z rynków wschodzących na granicy „rynku niedźwiedzia”

opublikowano: 06-09-2018, 19:20

Akcje spółek z rynków wschodzących tanieją z powodu rosnących obaw rozprzestrzenienia się kryzysu na gospodarki rozwinięte.

MSCI Emerging Market Index, wskaźnik notowania spółek z gospodarek wschodzących, jest już 20 proc. poniżej szczytu ze stycznia. Większy spadek oznacza wejście w obszar „rynku niedźwiedzia”. 12-miesięczny wskaźnik cena/zysk  indeksu jest najniższy początku 2016 roku.  

Choć taniejące niedawno argentyńskie peso zaczęło się umacniać po informacji, że minister skarbu Nicolas Dujovne spotkał się z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, to wartość rosyjskiego rubla spadła najniżej od dwóch lat po informacji o wspólnym obarczeniu Kremla przez państwa Europejskie odpowiedzialnością za atak gazem paraliżującym w Wielkiej Brytanii.

- Wciąż jest wiele niepewności woków rynków wschodzących – powiedział Christopher Shiells, analityk Informa Global Markets. - Mamy decyzję USA o następnej transzy ceł nakładanych na chiński import, a także ogólne odczucie, że ten rodzaj słabości rynków wschodzących będzie kontynuowany przez jeszcze parę miesięcy – dodał. 

Takashi Kudo z Fujitomi w Tokio uważa, że głównym celem wyprzedaży będą gospodarki wschodzące z dużymi deficytami obrotów bieżących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu