„Indeks strachu podwoi wartość w 2010 roku”

MD
opublikowano: 10-12-2009, 22:07

…prognozuje David Rosenberg, główny ekonomista Gluskin Sheff & Associates, były głowny ekonomista rynków Ameryki Północnej w Merrill Lynch.

Wzrost VIX, czyli Chicago Board Options Exchange Volatility Index, będzie odzwięrciedlał obawy, że zwyżka S&P500 poszła w 2009 roku za daleko i oderwała się od fundamentów gospodarki oraz realnych pespektyw zysków spółek, argumentuje Rosenberg.

Wartość VIX spadła o 72 proc. od listopada ubiegłego roku, kiedy osiągnęła rekordową wartość 80,86 pkt. dwa miesiące po bankructwie Lehman Brothers. Indeks odzwierciedlający koszt wykorzystania opcji do zabezpieczenia się przed spadkiem S&P500 wzrósł o 11 proc. od 24 listopada tego roku, kiedy zanotował 15-miesięczne minimum. W środę zanotował wartość 22,66 pkt. W liczącej 20 lat historii indeksu, jego średnia wartość wynosiła 20,29 pkt.

- Przyszły rok będzie charakteryzował się dużą zmiennością – prognozuje Rosenberg. – Pojawią się okresy, kiedy VIX znajdzie się na północ od poziomu 30 pkt. w okresach zwiększonej awersji do ryzyka, kiedy gospodarka i zysku bardzo prawdopodobne, że nie zdołają nadążyć za oczekiwaniami. Widzę VIX w przedziale 30-40 pkt. – dodał. 

Rosenberg uważa, że inwestorzy niedoszacowują ryzyka stojącego przed globalną gospodarką. 

- Koszt kupna zabezpieczenia chroniącego przed możliwymi spadkami na rynkach akcji jest obecnie bardzo niski. Jest taki, bo inwestorzy wierzą, że go nie potrzebują – powiedział.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy