Indeks WIG 20 coraz bliżej 1700 punktów

Przemek Barankiewicz
22-07-2004, 11:36

Po trzech sesjach wzrostów na GPW, czwartek przynosi korektę notowań. Korektę oczekiwaną. O ile wczoraj indeksy na parkietach Europy zyskiwały po optymistycznych słowach szefa amerykańskiego Fedu i dobrych wynikach kwartalnych, o tyle dziś wskaźniki wszystkich europejskich giełd tracą. Nastroje pogorszyła fatalna sesja na Wall Street, która doprowadziła Nasdaq najniżej od dziewięciu miesięcy, a Dow Jones najniżej od dwóch miesięcy. Do spadku WIG 20 przyczyniają się m.in. papiery KGHM i TP SA, które jako jedyne wyróżniają się wysokimi obrotami. Nieco lepsze od rynku są banki, które dotąd w lipcu wyraźnie rozczarowywały.

O 1 proc. spada wycena Agory, której w lipcu wyraźnie nie szkodzi wzrost podaży akcji pracowniczych. Rynek nieoczekiwanie spokojnie przyjął wycofanie się wydawnictwa z walki o WSiP. Decyzja Agory może się jednak okazać doskonałą decyzją strategiczną. Resort skarbu już sugeruje, że przemyśli koncepcję prywatyzacji WSiP. Cały proces może się więc opóźnić do powstania nowego rządu, przy którym łatwiej będzie Agorze wygrać walkę o prywatyzowaną spółkę.

Słabe wyniki Budimexu w II kwartale nie zachwiały kursem jego papierów spółki, które coraz częściej są najmniej aktywnym pod względem obrotów. Największa w Polsce grupa budowlana straciła 0,5 mln zł netto. To zasługa operacji finansowych, bo na poziomie operacyjnym strata wyniosła blisko 10 mln zł po 2,8 mln zł straty w I kwartale.

Drugą już w tym roku korektę prognoz w górę planuje Apator, którego kurs rośnie o 1,5 proc. Zysk spółki w tym roku ma być trzykrotnie wyższy niż w 2003 r. (czyli wyniesie około 34 mln zł). Konieczność rewizji prognoz rodzi sprzedaż nieruchomości i przejęcie spółki Pafal. Kurs spółki, która w I półroczu zarobiła netto ponad 12 mln zł, może nadal bić historyczna maksima. Czyni to zresztą systematycznie od lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks WIG 20 coraz bliżej 1700 punktów