Indeks WIG 20 przełamie poziom 1250 punktów

Marek Knitter
opublikowano: 09-12-2002, 00:00

Zdaniem Mirosława Saja, maklera z BM BISE, w tym tygodniu powinno dojść do przebicia poziomu 1250 pkt przez indeks WIG 20. Przeszkodą mogą się okazać jedynie zamachy bombowe, o których możliwości informuje amerykański wywiad. Do końca roku indeks największych spółek na warszawskiej giełdzie ma szansę przebić nawet 1300 pkt.

Miniony tydzień na naszej giełdzie upłynął bez większych zmian, zarówno indeks dwudziestu największych spółek giełdowych WIG 20, jak i kontrakty na ten indeks, poruszały się w bardzo wąskim przedziale 1230-1260 pkt. W piatek nastąpiły dopiero silne spadki co może oznaczać koniec korekty na rynku.

— Początek tygodnia zaczął się bardzo obiecująco od dużych wzrostów. W poniedziałek indeks zyskał ponad 2,5 proc. i doszedł po raz kolejny do magicznego poziomu 1250 pkt, przy którym już kilkakrotnie kończyły się poprzednie zwyżki. Niestety również i teraz okazało się, że z dalszymi wzrostami należy jeszcze chwilę poczekać — komentuje Mirosław Saj.

Kolejne sesje przebiegały w sennej atmosferze, przy powolnym osuwaniu się indeksu i przy mniejszych obrotach. Kolejny raz „duzi” uczestnicy rynku (w głównej mierze OFE i fundusze inwestycyjne) pokazali, że to oni rozdają karty i oni zadecydują, w którym kierunku w najbliższym czasie podąży rynek.

— Kuriozalny był szczególnie początek czwartkowej sesji, kiedy na jednym z bardziej płynnych walorów, czyli PKN Orlen, po pierwszych 15 minutach handlu właściciela zmieniło zaledwie 9 tys. akcji. Sesja wyglądała, jakby ktoś sondował rynek, sprawdzając, jak zachowają się drobni inwestorzy i spekulanci bez większych zleceń kupna i sprzedaży — mówi Mirosław Saj.

Jego zdaniem, takie testowanie rynku wcześniej czy później kończy się silnym wybiciem, a jego kierunek zależy głównie od tego, czy na rynku jest więcej optymistów czy pesymistów.

— Z dużym prawdopodobieństwem można ten ostatni okres na giełdzie nazwać „strząsaniem z rynku”, czyli przejmowaniem akcji przez dużych inwestorów od niepewnych co do dalszego ruchu cen drobnych inwestorów i spekulantów z mocnym jedno, dwu sesyjnym końcowym spadkiem — dodaje Mirosław Saj.

Według maklera z BM BISE, jeżeli mamy w dalszym ciągu do czynienia z akumulacją akcji ( a nic nie wskazuje, że tak nie jest), to sytuacja z ostatnich lat powtórzy się i końcówka roku powinna być udana dla byków. Indeks największych spółek może nawet osiągnąć poziom 1300 pkt.

— Należy pamiętać, że im dłużej trwa akumulacja akcji, tym dłuższe następują po niej wzrosty. Jestem przekonany, że kolejne wzrosty będą miały spokojny przebieg, z wieloma małymi korektami, jak to miało miejsce do tej pory. Poważniejszej korekty rzedu 150 pkt. spodziewam się dopiero w okolicy 1350-1380 pkt. Byłoby to korzystne dla rynku i typowe dla odwrócenia trendu, a tym samym zakończenia bessy — zauważa Mirosław Saj.

Ze względu na bliskość końca roku, czas jest sprzymierzeńcem optymistów, więc sprzedawanie kontraktów na indeks jest obarczone dużym ryzykiem i może skończyć się dużą stratą. Obecne korekty należy wykorzystać do zakupu akcji przyszłych liderów wzrostów, których należy szukać w branży informatycznej i średnich spółkach o dobrych podstawach fundamentalnych.

— Powoli inwestorzy zaczynają zauważać spółki, które wyróżniają się na tle branży. Nie bez powodu zaczęły rosnąć akcje Kęt, Polifarbu czy też Jelfy. A zapewne firmy te nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa — mówi Mirosław Saj.

W tym tygodniu inwestorzy powinni zwrócić uwagę na akcję Polifarbu Cieszyn, który zakończył pomyślnie proces restrukturyzacji. Dodatkowo wykazuje dobre wyniki oraz możliwość wypłaty dużej dywidendy. Na wzrosty może liczyć również Softbank, który podpisuje nowe kontrakty i ma szanse na przeprowadzenie dużego wdrożenia w PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Indeks WIG 20 przełamie poziom 1250 punktów