Indeks WIG20 spadł w piątek po pozytywnej końcówce sesji

ISB
opublikowano: 03-10-2008, 18:41

Indeks największych spółek WIG20 spadł na  zamknięciu sesji w piątek, choć końcówka notowań okazała się pozytywna, a indeks zyskał w ciągu dwóch godzin ok. 50 punktów. W tygodniowym rozrachunku WIG20 stracił 4,3%.

Piątkową sesję indeks WIG20 rozpoczął z poziomu 2.354 pkt otwierając się ze stratą wynosząca 0,63%. "Była to reakcja na negatywnie zakończoną sesję w Stanach Zjednoczonych, gdzie główne indeksy S&P500 oraz DJIA spadły odpowiednio o 4,03% oraz 3,22%, a silna przecena spowodowana była doniesieniami i obawami o kondycję największej gospodarki świata. Spadki wymusiły dane makro wśród których poznaliśmy liczbę nowo rejestrowanych bezrobotnych, która w tym tygodniu wyniosła 497 tys. i okazała się dużo gorsza od prognoz mówiących o liczbie 480 tys." - skomentował Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Według niego, minusowe wskazania z otwarcia spowodowały, iż przez całą sesję WIG20 pozostawał po czerwonej stronie. Warszawscy inwestorzy nie wykazywali zbytniej chęci do zmiany aktualnego obrazu sesji. Do zmiany nie przyczyniły się też opublikowane w pierwszych godzinach sesji dane indeksu aktywności gospodarczej dla sektora usług (PMI) w strefie euro, który wskazał wartość 48,4 pkt przy prognozie 48,2 pkt. Nieznacznie gorsze od prognozowanych dane potwierdzają możliwość recesji w strefie euro, podkreślił.

"Przez kolejne godziny WIG20 konsolidował się w wąskim przedziale wahań ograniczonym poziomami 2.335-2.352 pkt. Nie zanosiło się na poprawę zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż największe spółki wchodzące w skład indeksu traciły na wartości" - czytamy dalej w komentarzu. Obrót również pozostawał niewielki co doprowadziło na chwilę przed godz. 14. do ożywienia się podaży, która kilkoma zleceniami doprowadziła indeks w rejon 2.302,6 pkt, gdzie ukształtowane zostało dzienne minimum sesji.

Po tym ruchu do głosu doszły byki, które kopiując zachowania sąsiednich parkietów rozpoczęły masz na północ. W tym czasie WIG20 odrobił większa część strat i do sforsowania pozostał mu już tylko poziom wczorajszego zamknięcia. Jednakże na końcowym fixingu zmuszony był oddać kilka punktów z rozpoczętego wcześniej ruchu wzrostowego.

Ostatecznie indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2.352,16 pkt notując dzienny spadek wynoszący 0,71%. WIG stracił 0,94% i wyniósł 36.830,27 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły ponad 1,1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

S&P

Puls Biznesu

Inne / Indeks WIG20 spadł w piątek po pozytywnej końcówce sesji