Indeks WIG20 utrzymał się powyżej 1500 pkt

Artur Szymański
opublikowano: 26-09-2003, 00:00

Przebieg wczorajszej sesji odbywał się pod dyktando notowań na zachodnioeuropejskich i amerykańskich parkietach. Podstawowe indeksy GPW zamknęły się poniżej poziomów z środy. WIG20 stracił 0,03 proc. kończąc dzień na poziomie 1511,37 pkt. WIG spadł o 0,10 proc. i jest wart 19 805,49 pkt. TechWIG zniżkował o 0,41 proc. Obroty na rynku były znikome i wyniosły 246 mln zł. To dużo mniej niż na początku września.

Przebieg ostatnich sesji potwierdza niezdecydowanie inwestorów. Wprawdzie nie ma ewidentnych powodów do spadku, ale brakuje podstaw do optymizmu. Od kilku dni gracze w Warszawie oczekiwali na sygnał, który może decydować o kierunku ruchu indeksów w najbliższym czasie. Doczekali się go w środę, późnym wieczorem. Wiadomość o zmniejszeniu wydobycia ropy przez państwa zrzeszone w kartelu OPEC wywołała wyprzedaż na amerykańskich giełdach. Dow Jones stracił 1,57 proc., a Nasdaq 2,96 proc. Także giełdy azjatyckie zareagowały spadkami indeksów.

Zgodnie z oczekiwaniami, otwarcie czwartkowego handlu na GPW rozpoczęło się na minusie. WIG20 rozpoczął notowania na poziomie 1496,38 pkt, czyli 1,02 proc. niżej niż kończył środowy handel. Jednak już po kilku minutach nadeszło otrzeźwienie. Inwestorzy prawdopodobnie przestraszyli się otwarcia poniżej psychologicznej bariery 1500 pkt i do szturmu ruszyli kupujący. Indeks WIG20 dotarł do poziomu z zamknięcia sesji środowej, czyli 1511,8 pkt.

Tu jednak siły popytu się wyczerpały, a indeks stoczył się poniżej poziomu otwarcia. W dołku nastąpiło wyhamowanie i w dalszej części dnia indeks WIG20 mozolnie piął się do góry. Popyt skoncentrował się na akcjach TP SA, PKN Orlen, Pekao SA i KGHM. Z blue chipów najwięcej straciły Orbis, Świecie i BZ WBK. Wśród mniejszych spółek bohaterem sesji były papiery Lentexu. Producent wykładzin i włóknin zapowiedział, że w III kwartale osiągnie sprzedaż na poziomie 50 mln zł. Oznacza to wzrost o 7 proc. Zysk netto ma III kwartale wynieść około 4 mln zł. Inwestorów to usatysfakcjonowało, a kurs spółki poszedł w górę o 8,7 proc.

Coraz lepsze nastroje w Warszawie to efekt dobrych informacji z Niemiec. Frankfurt był praktycznie jedyną ze znaczących giełd europejskich, której nie dotknęły spadki. Wszystko za sprawą publikacji przez instytut Ifo wrześniowej wartości indeksu nastrojów niemieckich przedsiębiorców. Wskaźnik ten wzrósł we wrześniu do 91,9 pkt z 90,8 pkt w sierpniu. Prognozy analityków mówiły o wartości 92 pkt. Mimo gorszej oceny obecnych warunków panujących w biznesie, szefowie firm z największej europejskiej gospodarki nadal z optymizmem patrzą w przyszłość. Do godziny 17 indeks DAX zyskał 0,6 proc.

Krótko przed godziną 15.00 indeks WIG 20 po trzech nieudanych próbach w końcu przebił barierę 1511 pkt. Optymizm kupujących szybko się jednak wyczerpał. Sprawiło to nie najlepsze otwarcie giełd w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie wypadło ono na symbolicznych plusach, jednak nawis podaży z poprzedniego dnia wkrótce dał znać o sobie. Złe nastroje amerykańskich inwestorów spotęgowały dodatkowo kiepskie dane gospodarcze. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w sierpniu o 0,9 proc. Dane te różnią się znacznie od oczekiwań analityków. Spodziewano się bowiem wzrostu o 0,5 proc. Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła do 381 tys. (oczekiwano 400 tys.).

Po niezbyt dobrych danych makroekonomicznych gracze na Wall Street kontynuowali wyprzedaż akcji zapoczątkowaną dzień wcześniej. Do godziny 17.00 Dow Jones i Nasdaq traciły po 0,36 proc. Nie najlepiej to wróży dzisiejszej sesji w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeks WIG20 utrzymał się powyżej 1500 pkt