Indeks ZEW pnie się w górę

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 10-12-2003, 00:00

Wskaźnik oczekiwań ekonomicznych wzrósł do najwyższego od 42 miesięcy poziomu 73,4 pkt. A ma być jeszcze lepiej.

Instytut ZEW podał dobre wiadomości. Rośnie optymizm wśród niemieckich inwestorów i analityków. W tym miesiącu indeks oczekiwań ekonomicznych ZEW był na najwyższym od trzech i pół roku poziomie i wyniósł 73,4 pkt. Analitycy prognozowali, że wskaźnik, opracowywany na podstawie rozmów z 316 analitykami i inwestorami instytucjonalnymi, wzrośnie do 70,5 pkt z 67,2 pkt w listopadzie.

Za i przeciw

Indeks ZEW poszedł w górę w grudniu, mimo że kilka dni temu euro osiągnęło rekordowy poziom w stosunku do dolara, co mocno dotknęło eksporterów z Eurolandu, którzy zmuszeni byli do dyktowania wyższych cen na swoje towary. Inwestorów nie przestraszyła także prognoza niższej nadwyżki handlowej w październiku, która ma wynieść 13,5 mld EUR (62,1 mld zł). Miesiąc wcześniej zaś osiągnęła rekordową wartość 14,3 mld EUR (65,8 mld zł).

Ostatnie dane pokazują jednak, że rosnące zamówienia w przemyśle i rosnąca produkcja w październiku mogą przyspieszyć wzrost PKB w ostatnich trzech miesiącach tego roku. Instytut badań ekonomicznych DIW spodziewa się, że w czwartym kwartale PKB Niemiec wzrośnie o 0,5 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem tego roku.

Dobre wieści nadeszły także z BMW, niemieckiego producenta luksusowych samochodów, który w listopadzie sprzedał o 14 proc. aut więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Z kolei niemiecki wydawca Hubert Burda Verlag zapowiedział, że w przyszłym roku spodziewa się wzrostu sprzedaży o 3,4 proc.

Lepszy przyszły rok

Dobre prognozy z Niemiec, największej europejskiej gospodarki, pozwalają przypuszczać, że w przyszłym roku cała gospodarka ruszy z miejsca — poinformował instytut. Wskaźnik oczekiwań instytutu dla strefy euro wyniósł w grudniu 78,2 pkt, w porównaniu z 72,1 pkt w listopadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeks ZEW pnie się w górę