Indeks ZEW wsparł euro

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 19-11-2014, 00:00

We wtorek inwestorzy podjęli próbę umocnienia wspólnego waluty.

Pretekstem był lepszy od oczekiwań ekonomistów odczyt indeksu ZEW, który mierzy nastroje w niemieckim sektorze finansowym. Skala ruchu pozostała jednak ograniczona, gdyż uczestnicy rynku obawiają się, że jest to jedynie chwilowy, pozytywny sygnał z targanej spowolnieniem gospodarki strefy euro. Z drugiej strony, większość ostatnich danych makro (słabsze z Eurolandu oraz lepsze z USA) zostało już zdyskontowanych i jedynie wprowadzenie kolejnych działań stymulujących przez Europejski Bank Centralny mogłoby zostać odebrane jako sygnał do dalszej wyprzedaży wspólnej waluty.

Równolegle do umocnienia euro odreagował złoty, którego notowania powróciły do wcześniejszej konsolidacji. Inwestorzy wciąż są pod wrażeniem pozytywnych danych o dynamice PKB w trzecim kwartale. Jeśli publikowane w czwartek dane o produkcji przemysłowej będą lepsze od oczekiwań ekonomistów, dostaniemy potwierdzenie scenariusza utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie przez Radę Polityki Pieniężnej także na posiedzeniu w grudniu.

Na foreksie warto zwrócić uwagę na jena, którego notowania mocno się wahają, po tym jak premier Shinzo Abe zdecydował się na przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Mają one umocnić jego mandat do wprowadzania niestandardowych metod pobudzania krajowej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks ZEW wsparł euro