Indeksy amerykańskich giełd mocno tracą w pierwszej fazie sesji

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 18-01-2006, 16:13

Prognoza analityków, oczekujących spadku na otwarciu sesji w Stanach Zjednoczonych okazała się tym razem trafiona. Indeksy za oceanem tracą na wartości mimo dosyć dobrych danych makro. Zapał inwestorów skutecznie jednak tłumią nienajlepsze wyniki kilku czołowych blue chipów oraz niepokojące doniesienia z rynku paliwowego.

Prognoza analityków, oczekujących spadku na otwarciu sesji w Stanach Zjednoczonych okazała się tym razem trafiona. Indeksy za oceanem tracą na wartości mimo dosyć dobrych danych makro. Zapał inwestorów skutecznie jednak tłumią nienajlepsze wyniki kilku czołowych blue chipów oraz niepokojące doniesienia z rynku paliwowego. Swoje trzy grosze dorzucają obawy związane z głęboką przecenę podczas środowej sesji w Tokio.

Ceny konsumpcyjne CPI spadły w grudniu o 0,1 proc., podczas gdy ekonomiści oczekiwali ich wzrostu o 0,2 proc. Inflacja bazowa wyniosła 0,2 proc. i była zgodna z projekcją. W skali roku CPI okazała się jednak o 1,2 proc. wyższa niż szacowali to specjaliści wynosząc 3,4 proc.

Wyższe od zakładanych były też zakupy aktywów amerykańskich przez zagranicznych inwestorów w listopadzie. Wydali oni na ten cel 89,1 mld USD, podczas gdy prognoza mówiła o 85 mld.

Mrozem powiało z rynku paliwowego. Cena baryłki ropy dotarła do poziomu 67 USD, a mając w perspektywie ewentualne problemy z dostawą surowca z Iranu i Nigerii, analitycy straszą podwyżką do nawet 100 USD.

Po wtorkowej sesji wyniki kwartalne opublikowali m.in. IBM, Intel i Yahoo!. Tylko dokonania pierwszej z wymienionych spółek okazały się odpowiadać oczekiwaniom rynku. Kurs papierów Intela spada o ponad 10, zaś Yahoo! o ponad 12 proc. Cierpią na tym również rywale, jak ma to miejsce choćby w przypadku Google, najpopularniejszej wyszukiwarki sieciowej. Jej notowania spadają o niemal 4 proc.

Siła podaży jest tak duża, że na wartości tracą nawet papiery banku JP Morgan, którego wyniki były co najmniej zadowalające.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy amerykańskich giełd mocno tracą w pierwszej fazie sesji