Indeksy Azji i Europy słabły przez banki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-01-2008, 00:00

Czekając na wieczorną decyzję amerykańskich władz monetarnych w sprawie stóp procentowych, największe europejskie giełdy spadały. Przeceną zakończył się też dzień na większości dalekowschodnich parkietów. W Azji spadki indeksów wymusiły obawy o tempo rozwoju światowej gospodarki i negatywny wpływ rosnących cen paliw na zyski spółek. W Europie przecena była rezultatem raportów firm.

Złe wieści nadal płyną z sektora finansowego. Szwajcarski UBS przyznał się do odpisów 14 mld USD w związku z sytuacją na amerykańskim rynku kredytów subprime. W czwartym kwartale bank poniósł stratę netto 11,4 mld USD. To dwukrotnie więcej, niż prognozowali analitycy. Rozczarowały także dokonania BNP Paribas. Lider francuskiego sektora finansowego w ostatnim kwartale 2007 r. odnotował spadek zysku netto o ponad 42 proc., do około 1 mld EUR. Spadały również kwotowania Royal Bank of Scotland i Barclays. Analitycy Citibanku obniżyli prognozy cen docelowych dla tych walorów.

Tadeusz Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy