Indeksy europejskich giełd powoli pną się do góry

opublikowano: 23-06-2004, 11:34

Pod znakiem wzrostów przebiegają notowania na największych europejskich parkietach. Skala aprecjacji nie jest jeszcze zbyt spektakularna, ale zauważyć można większe zaangażowanie inwestorów w handel.

Zwyżki wywołane zostały udaną wtorkową sesją w Stanach Zjednoczonych, gdzie silnie rosła wycena spółek technologicznych. Graczy ucieszyły też informacje o poprawiającej się kondycji japońskiej gospodarki.

Zwyżkom przewodzą walory Royal Philips Electronics i Siemensa. Zdaniem analityków, są to spółki, które sporo zyskają na boomie gospodarczym w USA. O ile oczywiście nie stłumi go zbyt ostre stanowisko Fed wobec nasilającej się presji inflacyjnej. Cena papierów holenderskiej firmy, największego europejskiego producenta elektroniki użytkowej rośnie o blisko 2,5 proc. Z kolei wycena niemieckiego giganta, który zajmuje czołowe pozycje w kilku branżach wzmacnia się o ponad 2 proc.

Niemal 7-proc. wzrost notują akcje British American Tobacco (BAT). Tak silna zwyżka to reakcja rynku na informacje, że amerykańskie władze antymonopolowe zgodziły się na zakup amerykańskich aktywów BAT przez R.J. Reynolds Tobacco Holdings. Kwota transakcji szacowana jest na około 3 mld USD.

Ponownie grubieją portfele akcjonariuszy włoskich linii lotniczych – Alitalia. Ponad 5-proc. skok wyceny to wynik deklaracji rządu, który ma zagwarantować spółce pożyczkę, by narodowy przewoźnik nie musiał ogłaszać bankructwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy europejskich giełd powoli pną się do góry