Indeksy Europy kończą zwyżkami drugi dzień z rzędu

Nomi S.A.
27-02-2001, 18:45

LONDYN (Reuters) - Większość indeksów giełd w Europie zakończyła wtorkowe sesje zwyżkami, ponieważ inwestorzy liczą, że amerykański bank centralny (Fed) zdecyduje się obniżyć stopy procentowe przed regularnym spotkaniem 20 marca.

Spółki technologiczne i telekomy wzrosły drugi dzień z rzędu, a liderem zwyżek był Deutsche Telekom, który zyskał o 4,2 procent.

Do odbicia kursu akcji niemieckiego giganta przyczyniły się wypowiedzi kanclerza Gerharda Schrodera, który oficjalnie wyraził swoje zaufanie wobec szefa spółki Rona Sommera, mimo nasilających się ostatnio spekulacji, że może on zostać zmuszony do ustąpienia.

O godzinie 18.30 czasu warszawskiego, gdy większość giełd była już zamknięta, indeks FTSE Eurotop 300 wzrósł o 0,27 procent. Indeks 300 największych spółek europejskich wzrósł drugi dzień z rzędu, po tym jak w ubiegłym tygodniu spadł do 16-miesięcznego minimum.

Inwestorzy czekają obecnie na działania amerykańskiego banku centralnego.

"Wszyscy spodziewaja się obniżki stóp do końca tego tygodnia, a niektórzy liczą na 50 nawet 75 punktów bazowych" - powiedział Thierry Rojat z funduszu headgingowego Montblanc.

Oczekiwania na obniżkę stóp procentowych wzrosły, gdy wskaźnik nastrojów wśród amerykańskich konsumentów spadł w lutym do najniższego poziomu od czterech i pół roku.

"Dane te otwierają przed Fed możliwość wcześniejszej obniżki stóp" - powiedział David Brown, ekonomista Bear Stearns.

"To bardzo słabe dane, a informacje o spadku sprzedaży domów jednorodzinnych, tylko podkreślają pogarszający się stan gospodarki USA. Szybka redukcja poziomu stóp procentowych jest konieczna" - dodał.

Departament Handlu poinformował, że sprzedaż nowych domów jednorodzinnych spadła w styczniu o 10,9 procent do 921.000, po osiągnięciu poziomu 1,034 miliona w grudniu. Był to największy spadek od stycznia 1994 roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Nomi S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy Europy kończą zwyżkami drugi dzień z rzędu