Indeksy Europy tracą w oczekiwaniu na Nokię i Fed

11-12-2001, 11:12

Po wczorajszej przecenie na giełdach za oceanem, we wtorek europejskie indeksy rozpoczęły dzień od spadków: FTSE traci 0.64 proc., DAX 0.81 proc., a CAC 40 0.93 proc. Spadkom przewodzą blue chipy z sektora TMT, na czele z największym producentem telefonów komórkowych Nokią (-3,2 proc.), drugą na świecie firmą reklamową WPP Group (-1,9 proc.) i największą europejską spółką elektryczno-inżynieryjną ABB (-1,7 proc.).

Przecena sektora technologicznego związana jest z oczekiwaniem na publikację wyników finansowych i prognoz na koniec roku Nokii, fińskiego producenta telefonów komórkowych. Z jednej strony inwestorzy oczekują lepszych wyników od lidera sektora, jednak z drugiej strony niepokój budzi 2 proc. utrata rynku na rzecz konkurentów.

Spadki notuje również sektor motoryzacyjny po ostatnim raporcie włoskiego Fiata (-7 proc.), który zapowiedział możliwość poniesienia straty w bieżącym roku. Dodatkowo firma zwolni 6000 pracowników i zamierza zredukować zadłużenie o jeden miliard euro. Rezygnację złożył również szef działu samochodowego grupy Roberto Testore. Słabe wyniki producenta samochodów związane są z osłabieniem rynku motoryzacyjnego.

W dół poszły akcje British Airways, po tym jak brytyjski przewoźnik zapowiedział, że sprzeda kilka swoich Boeingów 767. BA rozważa również ofertę praw do akcji o wartości 1 mld funtów. Po zmianach w zarządzie przecenie uległy akcje szwajcarskiego reasekuratora Zurich Financial.

Obroty jednak nie są duże, gdyż inwestorzy zachowują dużą ostrożność przed najbliższym posiedzeniem Fed-u. Spodziewana jest kolejna, jedenasta, obniżka stóp procentowych w tym, ponownie o 25 pkt bazowych. Na rynku pojawiły się jednak obawy, że FED może zmienić nastawienie w polityce monetarnej na neutralne, a dzisiejsza redukcja może okazać się ostatnią w najbliższym okresie. Ważna będzie więc nie tylko ewentualna obniżka, ale i interpretacje wypowiedzi Alana Greenspana, szefa Fed-u.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy Europy tracą w oczekiwaniu na Nokię i Fed