Czytasz dzięki

Indeksy z Europy Zachodniej w dół

PAP
opublikowano: 20-08-2020, 09:31

W zachodniej Europie indeksy zniżkują do 1-tygodniowych minimów w reakcji na "minutki" Fed z lipcowego posiedzenia, które sygnalizują oczekiwanie słabszego ożywienia gospodarczego w USA - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx 600 spada o 1,2 proc. Wszystkie sektory z tego indeksu są na minusie.

Mocniej tanieją spółki wydobywcze w reakcji na zniżki cen większości metali bazowych. Słabiej też radzą sobie firmy cykliczne, m.in. banki i motoryzacja.

Accor zyskuje 1,9 proc. po doniesieniach "Figaro" o projekcie fuzji.

CRH zyskuje 2 proc. - dane finansowe za I połowę roku były lepsze niż oczekiwano.

Boskalis drożeje o 7,5 proc. - wyniki półroczne tej spółki przewyższyły rynkowy konsensus.

Adyen zniżkuje o 3 proc. - dane EBITDA za I połowę roku okazały się słabsze od prognoz.

Leroy tanieje o 3,6 proc. po publikacji wyników kwartalnych.

Nastroje na globalnych rynkach nie sprzyjają podejmowaniu przez inwestorów ryzyka po tym, jak przedstawiciele Fed wskazali, że niepewność związana z gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19 jest niezwykle wysoka.

"Członkowie Fed nadal obserwują, że niepewność związana z ekonomicznymi skutkami pandemii jest niezwykle wysoka, a niezwykły charakter wstrząsu związanego z pandemią sprawia, że oceny tego, jak gospodarka może ewaluować w przyszłości są trudniejsze niż zwykle” - napisano w protokole po posiedzeniu 29 lipca.

Fed wskazał również, że niepewność związana z perspektywami gospodarczymi pozostaje bardzo podwyższona, a ścieżka rozwoju gospodarczego w dużym stopniu zależy od przebiegu pandemii koronawirusa i reakcji na nią sektora publicznego.

Negatywnie na sentyment na europejskich i globalnych rynkach wpływają też rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz amerykański impas w sprawie wsparcia stymulacyjnego gospodarki USA.

"Pozostajemy nieco sceptyczni wobec europejskiego handlu na rynkach akcji" - mówi Jack Janasiewicz, strateg portfelowy w Natixis Investment Managers.

"Obawy co do wyborów prezydenckich w USA i wewnętrze spory fiskalne w amerykańskim Kongresie nadal stwarzają niepewne tło" - dodaje.

W czwartek na rynku walutowym japoński jen jest po 106,03 za 1 USD, wyżej o 0,1 proc., a brytyjski funt słabnie o 0,3 proc. do 0,9064 za 1 euro.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 0,66 proc., w dół o 2 pb, a 10-letnich bundów spada o 1 pb do -0,48 proc.

Baryłka ropy WTI w dostawach na IX na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,57 USD, niżej o 0,84 proc.

Ropa Brent w dostawach na X na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 45,02 USD za baryłkę, taniej o 0,77 proc.

Złoto zyskuje 0,8 proc. do 1.943,97 USD za uncję.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane