Czytasz dzięki

Indeksy giełd w USA lekko wzrosły mimo zwyżki cen ropy

(Marek Druś)
opublikowano: 26-09-2005, 22:05

Giełdy w USA zakończyły notowania umiarkowanymi wzrostami. Dow Jones i Nasdaq zyskały po 0,2 proc., a S&P500 zaledwie 0,03 proc. To zasługa ożywienia popytu w końcówce sesji, bo na godzinę przed jej zakończeniem indeksy znalazły się w tuż w pobliżu lub poniżej piątkowych zamknięć.

Giełdy w USA zakończyły notowania umiarkowanymi wzrostami. Dow Jones i Nasdaq zyskały po 0,2 proc., a S&P500 zaledwie 0,03 proc. To zasługa ożywienia popytu w końcówce sesji, bo na godzinę przed jej zakończeniem indeksy znalazły się w tuż w pobliżu lub poniżej piątkowych zamknięć.

Sesje w USA rozpoczęły się wzrostami. Poprawa nastrojów inwestorów wiązała się ze spadkiem cen ropy i paliw. Na półmetku sesji inicjatywę przejęła jednak podaż. Stało się to po tym, gdy ropa znów zaczęła drożeć. Powodem była wiadomość, że przerwy w pracy rafinerii uszkodzonych przez huragany Katrina i Rita potrwają znacznie dłużej niż pierwotnie szacowano. Przed przeceną rynek akcji ochroniła deklaracja prezydenta George’a W. Busha, który zapowiedział, że w przypadku zakłócenia podaży ropy i paliw rząd znów sięgnie do strategicznych rezerw.

Ropa zdrożała w poniedziałek na NYMEX o 2,5 proc. Na zamknięciu za baryłkę trzeba było zapłacić 65,82 USD. W pierwszej fazie sesji kosztowała tylko 62,90 USD. Koncerny naftowe znów znalazły się w grupie najmocniej drożejących spółek. Nie brakowało chętnych na akcje ExxonMobil, czy Chevron. Najmocniej drożejącym blue chipem z indeksu Dow Jones był jednak Boeing, który dogadał się ze związkiem mechaników, co pozwoli na przerwanie trwającego od trzech tygodni strajku. Po przeciwnej stronie rynku znalazło się Delphi. Inwestorzy pozbywali się akcji drugiego w USA producenta części zamiennych aut w obawie, że nie dogada się w sprawie pomocy z General Motors i związkami, co może doprowadzić do jego bankructwa.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane