Indeksy giełd w USA najniżej od 12 tygodni

(Marek Druś)
24-01-2005, 22:10

Początek tygodnia na amerykańskich giełdach nie był udany. Mimo trzech tygodni wyprzedaży inwestorzy nie palą się do kupowania akcji. Znów pojawiły się obawy wzrostu cen ropy. Nadal nie najlepsze sygnały pojawiają się przy okazji ujawniania wyników kwartalnych spółek.

Początek tygodnia na amerykańskich giełdach nie był udany. Mimo trzech tygodni wyprzedaży inwestorzy nie palą się do kupowania akcji. Znów pojawiły się obawy wzrostu cen ropy. Nadal nie najlepsze sygnały pojawiają się przy okazji ujawniania wyników kwartalnych spółek.

Notowania na amerykańskich giełdach przebiegły bez większych emocji. Przez większą część sesji Dow Jones i S&P500 umiarkowanie rosły. Dopiero pod koniec dnia oba indeksy znalazły się 'poniżej kreski'. Nasdaq spadał przez cały dzień. Ostatecznie zarówno on, jak i pozostałe dwa indeksy kończyły sesje na poziomach z pierwszych dni listopada. Dow Jones zakończył poniedziałkową sesję 0,2 proc. spadkiem. S&P500 stracił 0,35 proc. Wartość Nasdaq spadła o 1,22 proc. Indeks rynku technologicznego znalazł się ponadto w pobliżu psychologicznego oporu na poziomie 2000 pkt. Do jego przebicia brakuje mu tyko 9 pkt.

Na rynku spółek nowych technologii inwestorzy pozbywali się akcji spółek branży półprzewodnikowej po zapowiedzi pogorszenia wyników kwartalnych drugiego europejskiego producenta chipów, niemieckiego Infineon Technologies. Staniała większość spółek notowanych w ramach indeksu Philadelphia Semiconductor, m.in. Texas Instruments. Potentat rynku chipów stosowanych w komórkach przedstawi swoje kwartalne wyniki już po wtorkowej sesji.

Spośród pozostałych spółek dwucyfrowym spadkiem kursu wyróżniał się Autodesk, którego papiery były w ubiegłym roku jedną z najlepszych inwestycji. Banc of America obniżył rekomendację producenta oprogramowania do 'sprzedaj'.

Choć najważniejsze dane makro (PKB) pojawią się w pod koniec tygodnia, we wtorek na stan nastrojów na amerykańskich giełdach może wpłynąć styczniowe odczytanie wskaźnika zaufania konsumentów. Conference Board przedstawi go o 16.00 czasu polskiego. Analitycy oczekują spadku wskaźnika do 101 pkt.    

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy giełd w USA najniżej od 12 tygodni