Indeksy GPW kontynuują szybki marsz w górę

Włodzimierz Uniszewski
12-02-2008, 15:04

Ostrożna wcześniej akcja popytu na GPW nabrała rumieńców dzięki zaliczającym nowe maksima sesji zagranicznym indeksom.

Wig20 sforsował w końcu linię oporu na poziomie 3000 pkt., choć nie przyszło mu to łatwo. Ilekroć wcześniej ją przekraczał, pojawiały się obawy o trwałość ruchu wzrostowego, za czym szła reakcja podaży. W końcu jednak pod wpływem zagranicznego dopingu udało się bykom odczarować tę barierę, a indeks blue chipów zyskuje już dzięki temu ponad 2,5 proc. Warto odnotować zwiększone wyraźnie w stosunku do wczorajszej sesji obroty. W tej chwili sięgają już poziomu 1,2 mld. zł, a więc na pewno będą o kilkadziesiąt procent wyższe niż wczoraj.

Rynki zagraniczne rosną dzięki napływowi umiarkowanie pozytywnych wiadomości i przy jednoczesnym braku informacji, które mogłyby wywołać niepokój. Niemiecki indeks koniunktury ZEW okazał się lepszy od oczekiwań. Bank Credit Suisse ogłosił co prawda sięgający 70 proc. spadek zysku i odpis w wysokości 2 mld. USD, ale jego wielkość okazała się niższa od wcześniejszych szacunków. To dało asumpt do tezy, że być może straty europejskich banków wynikające z zaangażowania w ryzykowne instrumenty hipoteczne nie będą tak duże jak w USA, gdzie inwestycyjne prowadziły bardziej agresywną politykę inwestycyjną. Dobre wrażenie zrobiła też wypowiedź członka FED Williama Poole'a, który stwierdził, że jest znaczna szansa uniknięcia recesji. Do tego doszły jeszcze lepsze od prognozy wyniki borykającego się z kłopotami General Motors i informacja o porozumieniu ze związkami zawodowymi, co ułatwi restrukturyzację.

Rynki zdominowała dzisiaj nadzieja, że najgorsze już się wydarzyło, a zyski spółek nie ucierpią zbytnio w kolejnych kwartałach, gdyż być może recesja się nie zmaterializuje. Istotnie, wiele spółek, szczególnie z sektora technologicznego jest rekordowo tanich – np. wskaźnik C/Z Microsoftu jest najniższy od 1986 r.  W takiej atmosferze jest szansa, że GPW uniknie wczorajszego scenariusza, a Wig20 utrzyma się powyżej przebitego oporu. To kulczowe zadanie dla popytu, jeśli ma dojść do kontynuacji ruchu wzrostowego. Na szczęście dzisiaj rynek ma mocnych liderów- KGHM i Pekao. Wzrost wspomagają też istotnie PKN i TPSA. Indeks DJI otworzy się ok. 60 pkt. wyżej i być może jeszcze się umocni, co stworzyłoby odpowiednie warunki dla wysokiego zamknięcia na GPW. Idealna dla byków byłaby kapitulacja niedźwiedzi i mocna fala na zakończenie sesji, ale na razie jeszcze nie można mówić o euforii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy GPW kontynuują szybki marsz w górę