Indeksy GPW lekko tracą, ale przy małych obrotach

08-12-2004, 11:31

Początek środowych notowań na GPW przynosi oczekiwany mały spadek indeksów. Towarzyszy mu malejąca aktywność inwestorów. W pierwszej godzinie handlu obroty są niższe niż podczas wczorajszego debiutu TVN.

Wczoraj malejące obroty na akcjach największych spółek można było tłumaczyć dużym zainteresowaniem walorami debiutującego TVN-u, co przyćmiło resztę rynku. Dziś takie wytłumaczenie byłoby już fałszywe. Handel papierami telewizji nie jest duży, o zasłonięciu reszty rynku mowy więc być nie może.

Wydaje się, że powodem lekkiego osłabienia jest kiepska atmosfera na giełdach światowych po wczorajszym sporym spadku na Wall Street. To wstrzymuje inwestorów na warszawskiej giełdzie od dalszego podciągania indeksów. Na razie jednak atmosfera jest bardzo spokojna – spadek jest mały, obroty niewielkie i można odnieść wrażenie, że rynek czeka tylko na bodziec, który wyzwoli ochotę do zmierzenia się z tegorocznym maksimum 1907,5 pkt na WIG20.

Wskaźniki techniczne sprzyjają testowi tegorocznego maksimum, ale nie jest powiedziane, że zostanie on z marszu pokonany. Wtorkowa sesja zakończyła się wyjściem ponad poziom 1900 pkt, chociaż początek sesji należał do sprzedających. W końcówce jednak rządzili już optymiści stwarzając dobry grunt pod dalszą zwyżkę. Gdyby nie pogorszenie w USA pewnie dziś na otwarciu indeksy kontynuowałyby wzrost.

Całkiem dobrze prezentują się największe spółki, choć nie unikają minimalnego spadku. W przypadku PKN Orlen towarzyszą mu jednak śmiesznie niskie obroty, co pokazuje, że gracze nie są już skłonni pozbywać się papierów płockiej petrochemii. W przypadku Telekomunikacji Polskiej obroty są nieco większe, ale za to spadek symboliczny. Po ponad 1 proc. tracą PKO BP i KGHM, ale i w ich przypadkach obroty są nieduże. Powodów do niepokoju więc nie ma. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy GPW lekko tracą, ale przy małych obrotach