Indeksy GPW oddają część wczorajszego dorobku

(Artur Szymański)
opublikowano: 12-01-2006, 12:17

Do południa indeksy warszawskiej giełdy zanotowały niewielki spadek wartości. Jest on jednak sporo mniejszy od skali wczorajszego wzrostu. Gorzej jednak zachowują się akcje największych spółek, niepokojem zwłaszcza napawają bardzo duże obroty na PKN Orlen.

Do południa indeksy warszawskiej giełdy zanotowały niewielki spadek wartości. Jest on jednak sporo mniejszy od skali wczorajszego wzrostu. Gorzej jednak zachowują się akcje największych spółek, niepokojem zwłaszcza napawają bardzo duże obroty na PKN Orlen.

Notowania płockiego koncernu przynoszą ponad 2-proc. spadek kursu. Do południa wartość handlu zbliżyła się do 200 mln zł, co jak na tę godzinę jest wartością bardzo dużą, stanowi około połowy całego handlu walorami komponentów WIG20. Duży spadek o prawie 2,5 proc. notuje też Telekomunikacja Polska przy ponad 75-mln obrotach.

Przeciwwagą są PKO BP i PGNiG, które ani nie zyskują ani też nie tracą na wartości. Lepiej od rynku prezentuje się też KGHM tracący w stopniu minimalnym. Na wartości zyskują trzy spółki z elitarnego grona: TVN, Bioton i GTC. Sęk w tym, że wszystkie wymienione spółki nie cieszą się specjalnie dużymi obrotami, co wyraźnie kontrastuje z ostro tracącymi dwoma gigantami.

Wczorajsza burza w parlamencie nie zaszkodziła cenom akcji, ale dziś w zachowaniu akcjonariuszy największych spółek można zauważyć nerwowość. Wkrada się bowiem czynnik niepewności, czy aby nie dojdzie do przedterminowych wyborów. To nie byłoby raczej na rękę inwestującym w akcje, bowiem wprowadza dodatkowy czynnik ryzyka politycznego.

Niczym natomiast nie przejmują się indywidualni gracze obracający akcjami spółek mniejszej wartości. Wczoraj na zamknięciu siedem spółek zanotowało ponad 10-proc. wzrosty, dziś jest ich tyle samo. Najmocniej ponad 26 proc. zwyżkuje kurs Hutmenu. Kolejny świetny dzień mają akcjonariuszy spółek internetowych, Onetu i Interii. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane