Indeksy GPW szukają równowagi

ADAM STAŃCZAK, DM BOŚ
opublikowano: 06-06-2016, 22:00

Poniedziałkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych toczyły się po silnej zwyżce na sesji w piątek, która miała cechy przesilenia fali spadkowej. Niestety, jak często już bywało, pierwszy dzień tygodnia przebiegał pod znakiem niskich obrotów. Niska aktywność rynku pozwoliła graczom schować się w biernym wyczekiwaniu na kolejny impuls, co przełożyło się na konsolidacyjny charakter całej sesji. Licznik obrotów dla WIG20 pokazał ledwie 305 mln zł, wobec 708 mln zł w piątek. Ponad połowę mniejszy obrót i jedna z najspokojniejszych sesji w ostatnim czasie każe zachować dystans do sygnałów płynących z wykresu.

Trzeba jednak odnotować, że z perspektywy analizy technicznej sesja może niepokoić nieudaną próbą przeniesienia WIG20 nad psychologiczną barierę 1800 pkt., ale przy niskim obrocie sygnał nie ma pożądanej wiarygodności i dopiero kolejne dni pozwolą ocenić siłę zalegającego tam oporu. Można też postawić tezę, że wyciszenie w poniedziałek może wskazywać na przynajmniej dwa scenariusze, jakie zrealizowane zostały na rynku. Pierwszym byłoby zawieszenie w oczekiwaniu na koleje uderzenie byków oraz kontynuację piątkowego wzrostu z marszem w rejon 1850 pkt. i konfrontacją ze znajdującymi się tam oporami. Drugi przypadek jest mniej optymistyczny, gdyż sprowadza wyciszenie do zawieszenia po odreagowaniu obaw związanych z możliwością nacjonalizacji otwartych funduszy emerytalnych. W takim układzie piątkowy wzrost nie niósłby nowych treści i pomysłów na grę, których brakowało przed spadkiem w rejon 1750 pkt. Tak patrząc, dryf w rejonie 1800 pkt. nie byłby przystankiem pod oporem, ale powrotem do status quo i czekania na kolejny impuls z rynków zagranicznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADAM STAŃCZAK, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy