Indeksy GPW tracą nieco wolniej niż wskaźniki giełd Eurolandu

25-10-2004, 11:46

W porównaniu z giełdami zachodnioeuropejskimi, indeksy GPW notują mniejsze spadki. Niepokojem napawa fakt przebicia przez WIG20 wsparcia na 1780 pkt. Obroty nie są duże, inwestorzy nie rzucili się do masowej wyprzedaży akcji.

Wydarzenie na GPW determinują notowania na giełdach Zachodu. Tam wskaźniki tracą po ponad 2 proc., u nas jest nieco lepiej, ale niewiele. Znaczne pogorszenie na Zachodzie to oczywiście efekt kolejnego rekordu ropy naftowej i wywołany tym piątkowe tąpnięcie na Wall Street.

Wzrost wartości surowca wymusiły obawy dotyczące niskiego poziomu zapasów oleju opałowego w USA. Przed zbliżającą się zimą muszą zostać uzupełnione, by zaspokoić popyt. Podczas sesji w Nowym Jorku cena baryłki wzrosła do nowego rekordowego poziomu ponad 55,3 USD.

To musiało się negatywnie odbić na światowych rynkach akcji, w tym naszego. Początek tygodnia zabiera dorobek piątkowej sesji, podczas której WIG20 przebił poziom 1800 pkt. Dziś jest już 30 pkt niżej i jeśli do końca dnia nie wróci ponad 1780 pkt, w kolejnych dniach można się spodziewać spadku do 1750 pkt.

Wśród spółek z WIG20 najsłabsze są firmy IT, zaś dekoniunkturze najskuteczniej przeciwstawiają się banki. TP, KGHM i PKN Orlen tracą w mniej więcej podobnym stopniu, zgodnym ze spadkiem rynku. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy GPW tracą nieco wolniej niż wskaźniki giełd Eurolandu