Indeksy GPW utrzymują się na sporych plusach

(Artur Szymański)
opublikowano: 02-11-2005, 15:20

Na warszawskiej giełdzie po popołudniu utrzymują się dobre nastroje wśród inwestorów. Główny indeks WIG20 notuje ponad 2-proc. wzrost wartości, chociaż tuż przed południem doszło do niewielkiego osłabienia.

Na warszawskiej giełdzie po popołudniu utrzymują się dobre nastroje wśród inwestorów. Główny indeks WIG20 notuje ponad 2-proc. wzrost wartości, chociaż tuż przed południem doszło do niewielkiego osłabienia.

Było ono sprowokowane nazbyt szybkim tempem wzrostu w pierwszych minutach środowej sesji, kiedy to WIG20 wystrzelił od razu na 2,5-proc. plus. Wiadomo, że co nagle to po diable, więc na początku drugiej godziny rynek zaczął się osuwać. W południe indeks blue chipów zjechał poniżej wartości otwarcia.

Podaż jednak nie była w stanie znacząco pogłębić spadku, natomiast do dzieła ponownie zabrali się kupujący. Od godziny 12 byki znów mają przewagę, tym razem jednak nie spieszy się im tak bardzo jak na samym początku. Indeks rośnie wolniej, ale za to ruch ten ma większe szanse przynieść obfitszy plon.

Wydaje się, że celem na dziś jest utrzymanie WIG20 w okolicach 2400 pkt. Gdyby tak się stało, oznaczałoby to wybicie ponad ostatni lokalny szczyt. Mogłoby to natchnąć inwestorów wiarą we własne siły, następnego dnia można by pomyśleć o zamknięciu luki bessy 2419-2423 pkt z 13 października.

Warszawska giełda nie jest wyjątkiem dziś w Europie. Także na giełdzie węgierskiej obserwuje się zdecydowane wzrosty cen większości akcji. BUX rośnie już o 2,7 proc. Na godzinę przed końcem sesji na GPW obroty na akcjach dwudziestu największych spółek wynoszą prawie 600 mln zł. Wysoka aktywność inwestorów w połączeniu z umacniającą się złotówką może świadczyć o powrocie do kraju kapitału zza granicy.

Najmocniej na korzyść rynku pracują banki. Gwiazdą pierwszej wielkości jest Pekao SA, które zwyżkuje aż o ponad 5,5 proc. przy ponad 100-mln obrocie. Świetnie też prezentuje się PKO BP z ponad 3,5-proc. zwyżką. Dużą zwyżkę utrzymuje też BZ WBK.

Powody do zadowolenia mają akcjonariusze Prokomu. Akcje zwyżkują o prawie 3 proc. po tym jak DI BRE Banku wyceniło akcje spółki na 145 zł (przy kursie giełdowym 117 zł) i wydało rekomendację „kupuj”. Najwyższy skok notowań notuje Gant, którego wartość rośnie o 24 proc. Elżbieta Sjöblom zażądała zwołania NWZA, na którym może zostać uchwalona emisja akcji z prawem poboru, której wartość może wynieść 4-7 mln zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane