Indeksy GPW zakończyły serię czterech dni spadków

opublikowano: 27-09-2004, 16:57

Początek nowego tygodnia przyniósł wzrost indeksów GPW. W poniedziałek WIG20 zyskał na wartości 0,43 proc. i zakończył sesję na poziomie 1789,48 pkt.

Zyskały także inne giełdy naszego regionu. W ciągu dnia na wartości zyskiwały także wskaźniki giełd w Pradze i Budapeszcie. Zachodni inwestorzy nie mieli w poniedziałek wielu okazji do zarobku na swoich rynkach, toteż w poszukiwaniu alternatyw zwrócili się na wschód.

Warszawskie indeksy wprawdzie miały bardzo kiepski start, ale straty szybko udało się odrobić i powrócono do poziomów sprzed osłabienia w końcówce piątkowej sesji. Widać, że popyt wciąż kontroluje rozwój wydarzeń i nie zamierza tolerować głębszego osłabienia. Okres na złapanie oddechu po ustanowieniu szczytu na WIG może się nieco przedłuża, ale pocieszająca jest płytkość korekty.

Od maksimum 17 września indeks szerokiego rynku cofnął się tylko o 1,41 proc. Aczkolwiek nie można wykluczyć, że spadek nieco się pogłębi, to trzeba się też liczyć z nagłym powrotem do wzrostów. Zachodni inwestorzy, którzy są odpowiedzialni za ostatnią falę hossy lubią zaskakiwać swoją szybkością – tak wejścia na polski rynek jak i wyjścia z niego.

Gwiazdą pierwszej wielkości była Telekomunikacja Polska, która skupiła największe zainteresowanie zagranicznych inwestorów. W ciągu dnia kurs zyskiwał nawet 2 proc. czemu towarzyszyły najwyższe na rynku obroty. W końcówce popyt jednak opadł z sił i TP zakończyła dzień 0,3-proc. wzrostem.

Dobrze radziły też sobie pozostałe największe spółki. Piątkową stratę odrobił częściowo PKN Orlen. Piątkowy spadek po zaskakującej wiadomości o złożeniu wniosku przez węgierski MOL o dopuszczenie akcji do obrotu na GPW inwestorzy wykorzystali na powiększenie pozycji w papiery płockiej spółki. Zdrożały także KGHM oraz Pekao jako jedyne z banków reprezentowanych w WIG20. Bardzo małe zainteresowanie inwestorów towarzyszyło notowaniom mniejszych komponentów indeksu.

Na szerokim rynku świetnie wypadł Techmex, który uruchomił Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych. Prezydent Kwaśniewski powiedział, że mapy powstałe w SCOR będą służyły systemowi IACS oraz katastralnemu. Inwestorzy odebrali to jako zapowiedź podpisania przez Techmex lukratywnych kontraktów.

W górę poszedł też kurs Getinu po tym jak Commercial Union OFE poinformował o przekroczeniu 10 proc. udziału w głosach na WZA spółki i zapowiedział dalsze zwiększanie zaangażowania w spółkę. Udanie zadebiutował Comp Rzeszów. Papiery informatycznej spółki zainaugurowały notowania z 27,7-proc. przebitka w stosunku do ceny emisyjnej. Potem było jeszcze lepiej, inwestorzy chętnie dokupywali akcje, których nie udało się pozyskać w ofercie publicznej. Obroty przekroczyły 60 mln zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy GPW zakończyły serię czterech dni spadków