Indeksy na głębokich minusach

GRA
19-04-2010, 11:12

Fatalnie zaczyna się pierwsza sesja po  zakończeniu żałoby. Zarówno indeks największych spółek, jak i tych średnich, zniżkuje o grubo ponad 2 proc.

Wśród spółek z WIG20 żadna nie drożeje. Stabilny jest jedynie kurs Biotonu (0 proc.). Najgorzej zachowuje się zaś Asseco Poland, które wyznaczyło cenę emisyjną akcji serii I na poziomie 54 zł. To poniżej anonsowanego wcześniej poziomu minimalnego. Kurs największej spółki informatycznej w Europie Środkowej reaguje zniżką na tę informację. Traci 4,6 proc., a to największy dzienny spadek papierów tej spółki w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. 

Prawie 3 proc. traci KGHM, którego rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała rekomendację zarządu dotyczącą relatywnie niskiej dywidendy (3 zł na akcję). To oznacza, że prawdopodobne jest uzyskanie również zgody walnego zgromadzenia. Ponadto dzisiejszy „Parkiet” donosi, że KGHM jest bliski zawarcia porozumienia w sprawie przejęcia zagranicznego złoża rudy miedzi. Prezes Wirth deklaruje, że cena jest już uzgodniona, a zarząd dopina jedynie „kosmetyczne aspekty współpracy”.

W sezonie dywidend swoje oferty przedstawiają też inne giełdowe spółki. Asseco Business Solutions (-0,5 proc.) uchwaliło wypłatę z zysku w wysokości 0,75 zł na akcję. TVN (-2,2 proc.) zamierza wypłacić 0,31 zł dywidendy na akcję, a ES-System (+0,4 proc.) – 0,10 zł na akcję.

Na szerokim rynku liderem sesji jest Naftobudowa. Rośnie o 6,5 proc., ale na razie żaden nowy komunikat nie uzasadnia tej zwyżki. Wśród najgorzej zachowujących się spółek jest z kolei Techmex. Bankrutująca spółka tanieje o 5,7 proc.

O wpływie żałoby narodowej na kondycję finansową stacji telewizyjnych (czyli m.in. TVN) pisze dzisiejszy „Puls Biznesu”. Donosi, że ograniczenia w emisji reklam były bolesnym ciosem ze względu na kryzys, którego nie było przy analogicznej żałobie, pięć lat temu, ogłoszonej po śmierci Jana Pawła II. Dla każdej stacji ostatni tydzień oznacza spadek przychodów nawet o 2 proc., co dla czołowych graczy przełoży się nawet na 5-10 mln zł mniej na koniec kwartału.

Sporo się dzieje w ECM notowanym na New Connect. Akcje doradczej spółki sprzedały dwie główne akcjonariuszki: Małgorzata Grad, była prezes, i Sylwia Rezanko-Cygan, szefowa rady nadzorczej. Łącznie pozbyły się 65,3 proc. głosów na WZA. Nie pojawił się jeszcze komunikat mówiący o tym, kto kupił akcje, ale ze zmian w zarządzie i radzie nadzorczej wynika, że przejmującym mogli być udziałowcy lub sama firma IPO Doradztwo Strategiczne. Jej szef Cezary Nowosad został prezesem ECM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Indeksy na głębokich minusach