Indeksy na GPW ugięły się pod presją zagranicy

Przemek Barankiewicz
20-09-2001, 16:29

Do czterech razy sztuka - taki wniosek wynika z przebiegu czwartkowej sesji na GPW. Cały tydzień rodzimym indeksom udawało się podążać własną, wzrostową ścieżką, ale w końcu pesymizm z giełd zachodnich musiał przeważyć. Paniczna przecena akcji na zagranicznych rynkach uciszyła głosy niektórych analityków, którzy określali rynki wschodzące jako oazę spokoju w okresie zawirowań na świecie.

Główne indeksy GPW spadały z każdą godziną, a podobnie zachowywała się wartość obrotów. Najsłabsze były akcje blue chipów z KGHM na czele. Wypowiedzi przewodniczącego związku zawodowego spółki, który mówił o 45 mln zł jej strat netto w lipcu musiały odbić się na kursie lubińskich papierów. Na szczęście konglomerat ma „rozsądne” związki zawodowe, które zawiesiły spór zbiorowy z zarządem „w obliczu katastrofalnej sytuacji finansowej KGHM”.

Z banków najsłabszy był BIG BG, który podwoi w tym roku kapitał zakładowy. Po emisji 425 mln akcji rozwodnienie zysku będzie tak wysokie, że spokój inwestorów na początku notowań był zaskakujący. Potem jednak górę wzięła podaż. Stosunkowo wysokie obroty kolejny już dzień towarzyszyły notowaniom Pekao i BRE. Obserwatorzy uważają, że akcje tego ostatniego banku skupuje on sam lub członkowie jego zarządu.

Słabiej od europejskich przedstawicieli branży spisują się krajowe telekomy, które jeszcze dzień wcześniej przewodziły wzrostom. Zniżkuje kurs Elektrimu, który chyba długo będzie musiał poczekać na 30 zł z najnowszej wyceny Credit Suisse First Boston.

Na tle słabego rynku wyróżniał się sektor budowlany, który ożywiło zainteresowanie Miteksem ze strony francuskiej firmy. Gracze nagle uświadomili sobie, że „do wzięcia” pozostaje jeszcze kilka atrakcyjnych spółek z branży.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy na GPW ugięły się pod presją zagranicy