Indeksy na lekkim plusie, Orco liderem sesji

GRA
opublikowano: 08-10-2009, 11:24

Warszawskie indeksy są w czwartek na lekkim plusie. Blue-chipy i średniaki zyskują po 0,5 proc. Ze wzrostem na poziomie 15  proc. wybija się Orco. 

Liderem sesji jest Orco – jego akcje zyskują 15 proc. Dziś rano deweloper pochwalił się postępami w restrukturyzacji. Zamienił pożyczkę udzieloną spółce Orco Germany na akcje, dzięki czemu zwiększył zaangażowanie w kapitale tej firmy do ponad 60 proc. Ponadto spodziewa się 3,7 mln euro wpływu gotówki ze sprzedaży jednej z nieruchomości w Warszawie (chodzi o salon samochodowy).

Spokojnie zachowują się notowania HTL Strefy, na której akcje zostało dziś ogłoszone wezwanie. Spółkę chce przejąć szwedzki fundusz EQT, ale zaoferowana przez niego cena to zaledwie 3 proc. powyżej kursu z dnia poprzedzającego ogłoszenie oferty. Dlatego dziś notowania producenta lancetów rosną tylko o 1,2 proc.

Stabilny jest też Bioton, o profilu biznesowym pokrewnym w stosunku do HTL Strefy. Wczoraj agencja ratingowa EuroRating zmieniła spółce perspektywę ratingu kredytowego na "negatywną" ze "stabilnej". Rating pozostał na niezmienionym poziomie BBB-.

Na minusie jest kurs Dębicy, której akcje chce skupić z giełdy główny akcjonariusz, czyli koncern Goodyear. Zarząd oponiarskiej spółki poparł wezwanie i proponowaną przez właściciela cenę (59,52 zł). Tymczasem za zbyt niską uważa ją jeden z mniejszościowych akcjonariuszy – PZU AM. Już kilka tygodni temu ogłosił, że nie zamierza odpowiadać na ofertę.

Warto zwrócić uwagę na Skotan, który już kolejną sesję z rzędu notuje bardzo wysoki wolumen obrotów. Z wczorajszych komunikatów wynika, że do tej pory akcjami handlował członek rady nadzorczej (zasiada w niej m.in. Roman Karkosik, największy akcjonariusz firmy). Dziś handel trwa nadal, a kurs rośnie o blisko 6 proc.

Dzisiejsza prasa szeroko komentuje plany nowego prezesa Budimeksu. „Puls Biznesu” donosi, że szef spółki sceptycznie patrzy na rynek budownictwa drogowego w perspektywie 2-3 lat i zamierza silniej zdywersyfikować przychody. Szansy upatruje na rynku budownictwa kolejowego oraz energetycznego. Interesuje go też segment deweloperski. Kurs nie reaguje na te zapowiedzi – jest na „0 proc.”

„Puls Biznesu” pisze też o Trytonie (-1,9 proc.). Gazeta donosi, że spółka negocjuje przedłużenie kredytu w PKO BP (100 mln zł) i nie przewiduje związanych z tym przeszkód. Szykuje też nowe inwestycje.

O problemach firm z rynku elektroniki pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Donosi, że sprzedaż sprzętu elektronicznego za okres styczeń-lipiec spadła o 7 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Decydujący dla branży będzie czwarty kwartał, czyli okres świąteczny. Zdania co do tego, czy dojdzie do odbicia, są podzielone. To ważne dla Actiona, Komputronika, Karen Notebook , AB i NTT System.

Rośnie też spółka innego znanego inwestora – Michała Sołowowa. Chodzi o chemiczny Synthos, który zyskuje ponad 3 proc. po tym, jak Deutsche Bank podniósł cenę docelową jego akcji do 1,46 zł (+11 proc.) i podtrzymał rekomendację „kupuj”. Analitycy podali, że oczekują „solidnych” wyników za trzeci kwartał.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane