Indeksy na minusie, a Magna Polonia tanieje już o jedną czwartą

GRA
opublikowano: 10-09-2008, 10:43

Indeks średnich spółek traci dziś 1 proc. Lepiej zachowują się największe firmy – indeks WIG20 spada tylko o 0,4 proc. Najbardziej spektakularny spadek zalicza Magna Polonia.

Aż o 23 proc. tanieją papiery NFI Magna Polonia. To efekt fiaska operacji, która miała na celu przejęcie funduszu przez ukraiński bank. Plan nie wypalił ze względu na zawirowania polityczne na Ukrainie, które utrudniają procedury prawne i uzyskanie finansowania. Strony deklarują, że nadal będą rozmawiać, ale nie podają już żadnego harmonogramu rozmów.

Prawie 5 proc. traci Ambra. Niewykluczone, że inwestorzy wzięli sobie do serca raport Erste Banku, który zalecił sprzedawanie akcji winiarskiej spółki. Jeszcze gorzej zachowuje się kurs InterCarsu, zniżkując o ponad 6 proc. Erste Bank nie dość, że obniżył rekomendację dla tej spółki (z „kupuj” do „trzymaj”), to jeszcze drastycznie obniżył cenę docelową, ze 140 zł do 59 zł.

Lekko traci Jago, w którego akcjonariacie ujawnił się wczoraj Michał Lenartowicz, członek rodziny kontrolującej Chłodnię Milagros. Co ciekawe, właśnie tę firmę Jago zamierza przejąć w najbliższym czasie.

Na nieznacznym plusie jest Orlen. Dzisiejszy „Puls Biznesu” donosi, że grupa nie wyklucza pozbycia się segmentu chemicznego. Sprzedany mógłby zostać majątek produkujący nawozy oraz PCW należący do Anwilu i Spolany.

- Dzięki sprzedaży części chemicznej i nawozowej, koncern będzie mógł zmniejszyć swoje zadłużenie – zauważył w dzisiejszym komentarzy Ludomir Zalewski, analityk DM PKO BP.

Blisko 4 proc. zyskuje Alchemia, której kurs podbijają informacje o kolejnych krokach prowadzących do sprzedaży przez Romana Karkosika pakietu akcji spółki. „Parkiet” donosi, że dziś mają zostać rozesłane memoranda informacyjne do inwestorów zainteresowanych przejęciem Alchemii. Sam Karkosik zapewnia, że zainteresowanie jest duże, głównie wśród koncernów ze Wschodu. Warto jednak pamiętać, że kiedy rok temu Roman Karkosik ogłosił zamiar sprzedaży Impexmetalu, też zapewniał, że zgłasza się do niego wielu zainteresowanych. Do dziś nie doszło do transakcji, nie podpisano nawet żadnego listu intencyjnego.

O ponad 2 proc. drożeje też Oponeo.pl. Na łamach „Pulsu Biznesu” prezes Dariusz Topolewski, zapewnił, że spółka zrealizuje tegoroczne prognozy na poziomie 90 mln przychodów i 7 mln zł zysku netto. Choć już teraz zrealizowała połowę przychodów (w ubiegłym roku ponad połowę rocznego wyniku wypracowane zostało w czwartym kwartale), to jednak na razie prezes nie chciał się wypowiadać o możliwości jej przekroczenia.

GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane