Indeksy na minusie, ING traci, bo zmienia szefa

GRA
opublikowano: 26-10-2009, 11:10

Warszawski parkiet źle zaczął tydzień. Indeks największych spółek spada o 1,6 proc., a indeks firm średnich traci 0,8 proc.

Około godz. 11. liderem sesji jest węgierski MOL (+7,8 proc.), ale trudno wyjaśnić przyczyny tego wzrostu. Za nim plasuje się Skotan (+7,5 proc., przy dużym wolumenie obrotów). Należy pamiętać, że jego kurs podlegał w ostatnich tygodniach intensywnym wahaniom, za którymi nie stały żadne nowe informacje płynące ze spółki.

Wśród spółek z WIG20 drożeje jedynie czeski CEZ, ale tylko o 0,5 proc. Reszta blue-chipów jest na minusie. W ogonie są PGNiG (-3 proc.) i Bioton (-3,9 proc.). Ostatnia z wymienionych jest jednocześnie liderem sesji pod względem wolumenu obrotów (tradycja w przypadku tej spółki), dzięki piątkowej sprzedaży udziałów w rosyjskiej spółce zależnej Bioton Wostok. Rynek wciąż analizuje tę informację.

- Prawdopodobnie spółka nie pokaże zysku z tej transakcji, gdyż w księgach jest ona mniej więcej w tej samej wartości. Ważniejsze jest, że sprzedając Wostok, Bioton poprawi swoja wielkość zadłużenia, co jest w tej chwili priorytetem – zauważa w dzisiejszym komentarzu Marcin Sójka, analityk PKO BP.

Tanieje ING Bank Śląski. Dziś rano rezygnację złożył szef banku - Brunon Bartkiewicz, ale posadę opuści dopiero z końcem roku. Obejmie nowe stanowisko w grupie ING - będzie szefem internetowego ramienia grupy w centrali w Amsterdamie. Reakcja kursu jest negatywna – zniżkuje o 1,1 proc.

Dzisiejszy „Parkiet” pisze o dalekosiężnych planach Amrestu. Spółka chce wejść na nowe rynki, poczynić przejęcia i otworzyć nowe lokale (ok. 50 placówek w 2010 r.). Kurs firmy nieznacznie rośnie (+0,8 proc.).

Na dotychczasowym poziomie utrzymuje się kurs piątkowego debiutanta z GPW, czyli Arctic Paper. Debiut był spokojny (plus ok. 2 proc.), a dziś kurs akcji i PDA balansuje w okolicach zera. Papiernicza spółka zapowiedziała, że ciągu najbliższych tygodni poinformuje o sfinalizowaniu akwizycji.

Na spadkowym rynku przed zniżką nie broni się nawet Cinema City, choć podkreśla, że cieszy się z dobrej koniunktury w branży kinowej. Zapowiada, że 2009 r. może być najlepszy dla branży i dla spółki w Polsce. Szacuje, że na koniec tego roku utrzyma marże EBITDA powyżej 20 proc. Mimo to kurs spada o 1,8 proc.

Tanieją spółki, dla których IDM wydał dziś rekomendacje. Eurocash, któremu broker obniżył notę z „trzymaj” do „sprzedawaj”, zniżkuje o 0,3 proc. Barlinek, który ponownie dostał rekomendację „trzymaj”, też spada – o 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekomendacje / Indeksy na minusie, ING traci, bo zmienia szefa