Indeksy na Wall Street potaniały po danych z rynku pracy

Paweł Kubisiak
24-04-2003, 22:05

Po dobrej środowej sesji, w czwartek na Wall Street dominowały niewielkie, korekcyjne spadki. Zapał inwestorów, który wczoraj spowodował, że S&P 500 znalazł się na najwyższym poziomie od trzech miesięcy, ostudziła wiadomość o nieoczekiwanym pogorszeniu sytuacji na rynku pracy. Na zamknięciu Dow Jones potaniał o 0,89 proc., Nasdaq o 0,61 proc., natomiast S&P stracił 0,83 proc.

Przed otwarciem inwestorzy otrzymali raport Departamentu Pracy, z którego wynika, że liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu bardziej niż oczekiwano, osiągając poziom najwyższy od ponad roku. Wiadomość o wzroście nowych bezrobotnych do 455 tys. spowodowała, że inwestorzy częściowo zignorowali niespodziewanie dobre wyniki spółek oraz informację o 2 proc. wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w marcu.

Skalę przeceny na Wall Street ograniczył sektor telekomunikacyjny, który rósł dzięki SBC Communications. Największy amerykański operator telekomunikacyjny działający na rynkach lokalnych zakończył pierwszy kwartał zyskiem na poziomie 5 mld USD. Rok wcześniej wynosił on 193 mln USD.

Jednak zysk koncernu został zwiększony o 3,7 mld USD w związku ze zmianami księgowania części aktywów spółki. Bez uwzględniania transakcji jednorazowych zysk na akcję spółki wyniósł 42 centy i był niższy od osiągniętego w roku poprzednim. Analitycy spodziewali się jednak, że sięgnie zaledwie 36 centów. Akcje SBC wzrosły o 3,4 proc., pociągając za sobą rywali, w tym WorldCom.

Nastroje w sektorze poprawił dodatkowo Nortel Networks, który zyskał 1,2 proc. Jedna z największych na świecie spółek telekomunikacyjnych zaskoczyła rynek wiadomością o wypracowaniu zysku o jeden kwartał wcześniej niż prognozowała.. Nikt tego nie oczekiwał, nawet sama spółka, która spodziewała się pierwszego od dłuższego czasu dodatniego wyniku dopiero na koniec przyszłego kwartału. Kanadyjski koncern podał, że w pierwszym kwartale miał 54 mln USD zysku. Rok wcześniej zanotował 841 mln USD straty.

Mimo lepszych od oczekiwań wyników około 1 proc. straciły akcje American Express i International Paper. Podobną stratę zanotował internetowy hipermarket Amazon.com. Największy internetowy dystrybutor książek poda po dzisiejszej sesji swoje kwartalne wyniki.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy na Wall Street potaniały po danych z rynku pracy