Indeksy na zielono, Ruch rośnie po wezwaniu

GRA
opublikowano: 26-02-2010, 12:26

Warszawski parkiet kończy tydzień na  plusie. O 1,3 proc. rosną blue-chipy, a średniaki – o 0,3 proc. 

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Cyfrowy Polsat, który zyskuje ponad 4 proc., a najgorzej – Bioton, który traci aż 5 proc.

Na 3,5-proc. plusie jest KGHM, który dziś rano opublikował wyniki za zeszły rok. Są zgodne z ogłoszonymi już wstępnymi szacunkami zarządu. Spółka wypracowała 3,32 mld zł przychodów, 854,45 mln zł zysku operacyjnego oraz 685,35 mln zł zysku netto.

Na szerokim rynku liderem wzrostów jest Aplisens – zyskuje prawie 10 proc. Dobrze zachowują się też akcje Energoinstalu (+6,8 proc.), który pochwalił się wygraną w przetargu na przebudowę elektrociepłowni w Opolu. Wartość oferty brutto to ok. 73,7 mln zł, a udział Energoinstalu stanowić ma 75 proc.

Wysoko jest również Energopol-Południe (+7,3 proc.), który ogłosił niezłe wyniki za czwarty kwartał. Przychody wprawdzie prawie się nie zmieniły, ale na poziomie netto spółce poszło o wiele lepiej. Zamiast 1,1 mln zł czystej straty ma teraz 2,6 mln zł zysku.

Na ponad 2-proc. plusie są Makarony Polskie, które – zgodnie z zapowiedziami – pokazały bardzo dobre wyniki za 2009 r. Spółka wyszła ze strat i zamiast 2,7 mln zł rocznej straty netto ma 2,2 mln zł zysku.

W podobnym tempie tanieje Sygnity, która najwyraźniej przestraszyła rynek poziomem zeszłorocznej straty netto. Sięgnęła prawie 90 mln zł, podczas gdy rok temu wynosiła zaledwie 1,3 mln zł. „W skali całego roku wpływ na wyniki miały przede wszystkim utworzone przez spółkę na koniec II kwartału rezerwy i odpisy w wysokości 66,3 mln zł” – napisał zarząd w komentarzu do raportu.

Rośnie za to Eurocash (+2,5 proc.), który w minionym roku nieznacznie zwiększył przychody, ale wyraźnie poprawił zyski. Zysk netto handlowej spółki wzrósł o 35 proc. do 37 mln zł.

Zniżkuje z kolei Elektrotim (-1,9 proc.), a jego wyniki wyglądają w dużym stopniu podobnie do zeszłorocznych. Spółka, zajmująca się projektowaniem sieci i instalacji elektroenergetycznych, zanotowała w minionym roku nieznaczne pogorszenie przychodów i niewielką poprawę zysku operacyjnego. Jak podkreślają analitycy DM PKO BP – ma w kasie 57 mln zł wolnych środków pieniężnych.

Zwyżkuje Protektor (+1,9 proc.), który poprawił wyniki. W minionym roku producent obuwia wojskowego zwiększył przychody ze 156 mln zł do 174 mln zł. Zysk netto spółki przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej to 4,56 mln zł – mniej niż po 2008 r., gdy zysk netto wyniósł 6,28 mln zł.

Na giełdzie widać reakcję na wieści o wezwaniu na akcje Ruchu. Wzywającym jest Mennica, kontrolowana przez znanego inwestora Zbigniewa Jakubasa. Chce skupić papiery uprawniające do wykonywania do 66 proc. ogólnej liczby głosów w spółce. Cena akcji w wezwaniu to 8,30 zł za papier, a obecny kurs to 8,55 zł (+4 proc.). Mennica zniżkuje o 1,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane