Indeksy na zielono, wyniki Orlenu i Lotosu spodobały się

GRA
opublikowano: 04-02-2009, 10:56

Po wczorajszych głębokich spadkach warszawski parkiet jest dziś na delikatnym plusie. WIG20 zyskuje 0,6 proc., a  mWIG40 – 0,4 proc.

Drożeją akcje PKN Orlen i Lotosu, które podały wstępne wyniki za 2008 r. Rezultaty paliwowych spółek rynek uznał najwyraźniej za zadowalające. Orlen rośnie o 2,5 proc., a Lotos – o 6,2 proc.

Aż 10 proc. zyskują akcje Makaronów Polskich, które wczoraj ogłosiły, że podpisały umowę z Agencją Rynku Rolnego na dostawę artykułów spożywczych do organizacji charytatywnych. Jej wartość to aż 12 mln zł.

W czołówce wzrostów jest też Ruch (+9,7 proc.), który wczoraj gwałtownie taniał. Drożeje, choć inwestorzy wciąż nie mogą mieć pewności co do tego, jak skończą się negocjacje kolportera w wydawnictwem Bauer (wydawca m.in. Twojego Stylu). Strony zerwały współpracę i rozmawiają o nowych warunkach.

Prawie 8 proc. zyskują akcje ZNTK Łapy. Spółka, która jest w dramatycznej sytuacji finansowej i szykuje się do wielkich zwolnień, nie publikował ostatnio żadnych pozytywnych informacji. Warto jednak zauważyć, że skłonność do zlecania firmie projektów zadeklarował wczoraj Konrad Jaskóła, prezes Polimeksu-Mostostalu.

Ponad 6 proc. zyskują walory Pepeesu, choć nie uzasadniają tego wzrostu żadne oficjalne informacje płynące ze spółki. Skrobiowa firma myśli o cięciu inwestycji, szuka też inwestora. O 8,5 proc. drożeje też CEDC, i to mimo że producent wódki Żubrówka obniżył szacunki na 2009 r. ponieważ rubel i złotówka w trzy miesiące potaniały o 35 proc.

O 3,5 proc. rośnie dziś TVN, którego kurs uspokoił się po wczorajszym zamieszaniu spowodowanym pogłoskami o „pękających” zabezpieczeniach kredytów zaciągniętych przez ITI (główny akcjonariusz TVN), pod zastaw papierów medialnej spółki. ITI oświadczył bowiem oficjalnie, że należące do niego akcje na okaziciela nie są zabezpieczeniem kredytu.

Mimo dobrych wyników kwartalnych tanieją dziś akcje Helio. Bakaliowa spółka pochwaliła się rekordowym zyskiem netto osiągniętym w okresie bożonarodzeniowym. Mimo to kurs traci 5,1 proc.

O 4,6 proc. drożeje KGHM, którego prezes ogłosił wczoraj, że obecny kryzys może pomóc jego firmie w pozyskaniu atrakcyjnego projektu górniczego w ciągu około 1-2 lat.

- KGHM od jakiegoś czasu informuje, że „rozgląda się” za zagranicznymi złożami”. Istotny jest fakt, że taka inwestycja będzie się zwracać przez wiele lat, a w koncernie potrzebne są doraźne działania – zauważył w dzisiejszym komentarzu Marcin Sójka, analityk DM PKO BP. 

Najgorzej radzą sobie dziś walory Swarzędza, który zamierza poddać się likwidacji. Tanieją o 20 proc., czyli o 1 grosz.

GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane