Indeksy niezdecydowane, Ferrum drożeje dzięki SII

GRA
opublikowano: 29-01-2010, 09:39

Warszawski parkiet kończy tydzień w  niewyraźnym stylu. W WIG20 najlepiej zachowują się GTC i Cersanit, a najgorzej – Cyfrowy Polsat.

Indeks WIG20 nie zmienia się (0 proc.), a mWIG40 traci 0,6 proc. Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się GTC i Cersanit – zyskują ponad 1 proc., a najgorzej – Cyfrowy Polsat, który traci ponad 1 proc. Jego akcjonariusze najwyraźniej nie ekscytują się zamieszaniem wokół Hawe. Wczoraj zamiar przejęcia kontroli nad Hawe ogłosił Zygmunt Solorz-Żak, który ma większość również w Cyfrowym Polsacie. Solorz chce objąć nową emisję akcji Hawe i w zamian wnieść akcje Sferii. Kurs Hawe rośnie dziś o 2 proc.

Na szerokim rynku liderem sesji jest B3System, które zyskuje ponad 6 proc. dobrze zachowują się też notowania Ferrum (rośnie o prawie 3 proc.), w którym wciąż trwa wojna miedzy akcjonariuszami, czyli obozem Sławomira Bajora i obozem Sławomira Pietrzaka. Wczoraj do rozgrywki dołączyło Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, które opowiedziało się po stronie tego drugiego. SII zachęca do udziału w najbliższym WZA Ferrum. Dziś jest ostatni dzień na zakup akcji, które będą mieć prawo głosu na zgromadzeniu.

W „ogonie” sesji są prawa poboru Sfinksa – tracą ponad 14 proc. Akcje restauracyjnej spółki są tymczasem na maleńkim plusie (+0,1 proc.).

Przed pierwszym fiksingiem pozytywne tendencje widać na akcjach Zakładów Mięsnych Herman. Na razie są na 3-proc. plusie. Wczoraj ogłosiły, że zamierzają sprzedaż zorganizowaną część przedsiębiorstwa, czyli sieć sklepów firmowych. Zgodę na taką transakcję ma wydać walne zgromadzenie zwołane na 24 lutego, a projekt ma już pozytywną opinię rady nadzorczej. Sklepy Hermana miały straty i w 2008 r. i w 2009 r. Ich sprzedaż powinna więc poprawić sytuację finansową firmy i umożliwić przeprowadzenie inwestycji w moce produkcyjne.

Nie ma na razie handlu na papierach Novitusa, a Comp tanieje o prawie 2 proc. W ten sposób spółki reagują na informację, że Novitus chce kupić od Compu spółkę zajmującą się integracją technologiczną systemów sprzedaży. Wartość transakcji to 16 mln zł, a Novitus sięgnie przy niej po środki własne. Należy pamiętać, że między Compem a Novitusem występują powiązania kapitałowe i osobowe. Comp ma 46 proc. Novitusa, a Novitus – 8,7 proc. Compu.

Prawie 2 proc. traci NFI Midas Romana Karkosika, który wciąż dofinansowuje zależny Centernet. Wczoraj fundusz podał, że sprzedał część akcji własnych i pożyczył Centernetowi 8 mln zł. Centernet potrzebuje pieniędzy na rozwój usług jako infrastrukturalny operator komórkowy.

Ponad 1 proc. zyskuje Gant, który dostał od KNF zgodę na emisję akcji. Deweloper zapowiada, że pozyskane z emisji ok. 45 mln zł pozwoli sfinansować nowe inwestycje, w tym przede wszystkim posłuży jako wkład własny dla projektu Sokołowska w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane