Indeksy rosną, Unibep zyskuje dzięki kontraktom

GRA
opublikowano: 09-10-2009, 10:29

 Warszawskie indeksy kończą tydzień na  plusie. Największe spółki zyskują średnio 1,2 proc., a średnie – 0,5 proc.

 W czołówce sesji jest Atlanta Poland. Bakaliowa spółka drożeje o 10 proc., lecz trudno wyjaśnić przyczyny tego wzrostu. Dobrze zachowuje się też Unibep. Też drożeje o 10 proc., a przyczyną są wczorajsze komunikaty o podpisaniu dwóch nowych umów o łącznej wartości 73 mln zł. Pierwsza dotyczy budowy Aquaparku pod Moskwą, a druga - budowy drogi powiatowej.

 Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Pekao (+1,99 proc.), a najsłabiej – Agora (-0,45 proc.). O prawie 2 proc. drożeje też KGHM, który – jak donosi „Parkiet” - ma szanse z nadwyżką wykonać tegoroczny plan oszczędnościowy. Po dziewięciu miesiącach ma już 250 mln zł oszczędności, a na cały rok zaplanował 300 mln zł.

 Dobrze zapowiada się dzień dla Pronoksu (podwójny fixing), który dziś rano zwołał walne zgromadzenie dotyczące przegłosowania potężnej emisji akcji (1,7 mld papierów, a obecny kapitał to 9,3 mln zł). Można oczekiwać, że emisja zostanie skierowana do giełdowego Centrozapu, który zaangażował się w ratowanie bankrutującego Pronoksu. Deklarował wcześniej, że myśli o dokapitalizowaniu firmy w ramach objęcia akcji nowej emisji w kwocie do 50 mln zł.

 Spokojnie zachowuje się HTL Strefa, która wczoraj była giełdowym tematem numer 1. Wyjście głównych udziałowców ze spółki na rzecz funduszu EQT nie zelektryzowało jednak wczoraj kursu – wyrównał tylko cenę z wezwania. Dziś jest na niewielkim minusie (-0,2 proc.).

 Tanieje ATM, o którym pisze „Parkiet”. Gazeta donosi, że rozmowy w sprawie zaangażowania się TPSA w spółkę zależną ATM SI wciąż trwają. ATM grozi zerwaniem rozmów i nie ukrywa, że prowadzi rozmowy z wieloma inwestorami.

 Sporo się dzieje u giełdowych deweloperów. O sporze sądowym poinformował wczoraj Dom Development (0 proc.). Jeden z kontrahentów firmy domaga się zapłaty 65 mln zł, a jednocześnie DDev zamierza odzyskać od tej firmy zaliczkę na poczet niewykonanej umowy w wysokości 22 mln zł.

 Warto też przyjrzeć się Gantowi (+0,3 proc.). Analitycy PKO BP zwracają uwagę na strukturę sprzedaży dewelopera we wrześniu.

- Wyraźnie widać skutki wyczerpywania się oferty. Projekty, które do niedawna „ciagneły” sprzedaż wniosły już bardzo mało. Praktycznie sprzedaż opiera się teraz na trzech średniej wielkości inwestycjach: Kamienna we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu – zauważa w dzisiejszym komentarzu Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

 Nie ma na razie handlu na akcjach Mispolu, który od wczoraj ma nowego szefa. Dotychczasowy, Marek Piątkowski, zrezygnował ze względu na rozbieżność zdań co do kierunku rozwoju spółki między nim a Markiem Jutkiewiczem, największym akcjonariuszem producenta konserw mięsnych i pasztetów. Inwestorzy wstrzymują się z reakcjami – nie sprzedają, nie kupują.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane