Indeksy spadają, ale Centrozap rośnie dzięki Komi

GRA
opublikowano: 25-08-2009, 11:10

Po wzrostowym poniedziałku czas na spadkowy wtorek. Zniżkują wszystkie indeksy – WIG20 traci 0,6 proc., a mWIG40 jest na 0,5 proc. minusie.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie akcje Pekao i CEZ-u, zyskując po blisko 2 proc. Tej drugiej spółce nie szkodzi najwyraźniej najnowszy raport Domu Inwestycyjnego BRE Banku, który rozpoczął jej analizę od wydania zalecenia „redukuj”. Zdaniem analityków na obecnym wzrostowym rynku znacznie ciekawsza alternatywę inwestycyjną stanowią akcje Orlenu czy Lotosu. Wśród blue-chipów najmocniej tanieje Bioton – traci 3,3 proc.

O 1,2 proc. zniżkuje KGHM-u, choć to raczej nie jest reakcja na ogłoszoną wczoraj korektę tegorocznego budżetu - była zaledwie kosmetyczna. Oczekiwane przychody są o 6,6 proc. wyższe od oficjalnej projekcji finansowej (wyniosą 9,66 mld zł), a zysk netto będzie o 2,3 proc. wyższy (1,95 mld zł). „Właściwej” korekty prognozy można się spodziewać po trzecim kwartale.

Stabilna jest z kolei inna spółka z WIG20 - Polimex-Mostostal (0 proc.). Przed spadkami chroni ją zapewne wczorajszy raport Deutsche Banku, którego analitycy zalecili kupowanie akcji największej w Polsce firmy budowlanej. Jej papiery wycenili na 5,4 zł, a obecny kurs to ok.

Na szerokim rynku w czołówce wzrostów jest Orzeł – rośnie o 10 proc. Należy jednak pamiętać, że to spółka groszowa, co oznacza podatność kursu na spore wahania. Wśród liderów jest też Centrozap, który ogłosił, że rozpoczął już wycinkę lasów w ramach swojego flagowego projektu w Republice Komi.

Na notowania średnich spółek największy wpływ ma generalna sytuacja na rynku, a w mniejszym stopniu - publikowane właśnie wyniki finansowe. Tanieją więc Makarony Polskie (-1 proc.), choć pochwaliły się znaczącym wzrostem sprzedaży i zysków w pierwszym półroczu. Podobnie reagują notowania CP Energii. Spółka pokazała większe przychody i zyski, a jej kurs spada o 1,7 proc.

Szczęście mają jednak akcjonariusze Asseco Business Solutions. Kurs zyskuje 2,8 proc., a firma może się cieszyć z zysków. W minionym kwartale miała 4,15 mln zł zysku netto, a to wynik o 35 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Zniżkują z kolei notowania Mediatela. Zysk netto grupy spadł w II kwartale o prawie 20 proc., podczas gdy przychody były o 40,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nic dziwnego, że kurs spada o 1,8 proc.

Na 1,4-proc. plusie są Puławy, których akcjonariusze dowiedzieli się wczoraj, że mają szansę na wypłatę dywidendy. Zarząd chce zaproponować przekazanie akcjonariuszom 2,55 zł na jedną akcję.

Wyraźnie tanieją akcje CEDC – tracą ponad 6 proc. Przyczyną może być wydany dziś raport Morgan Stanley, którego analitycy obniżyli rekomendację dla akcji spółki z „równoważ” do „niedoważaj”. Ich zdaniem akcje producenta wódki „wyglądają na drogie”.

Jak zachowa się dziś kurs Odlewni Polskich (są notowane na podwójnym fixingu)? Pisze o nich dzisiejszy „Parkiet”. Gazeta donosi, że upadła spółka złożyła w sądzie zmodyfikowaną propozycję układy z wierzycielami, czyli głównie z bankami „opcyjnymi”. Szczegóły propozycji nie są znane. Wiadomo jedynie, że dług Odlewni zostanie częściowo umorzony, a reszta – spłacona lub przekonwertowana na akcje nowej emisji.

GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy spadają, ale Centrozap rośnie dzięki Komi