Indeksy spadały, paniki nie było

Przemek Barankiewicz
21-09-2005, 00:00

Tylko przez pierwsze 20 minut wtorkowego handlu WIG20 śrubował ustanowiony dzień wcześniej rekord. Późniejsza korekta trwała niewiele dłużej. Towarzyszyły jej jednak wysokie obroty. Realizacja zysków, po 10-proc. zwyżce WIG20 we wrześniu, nie może zaskakiwać. Tym bardziej że już wcześniej zaczęła się korekta w Budapeszcie. Niepokój na rynkach wschodzących to wynik oczekiwania na posiedzenie Fed. Wprawdzie podwyższenie podstawowej stopy za oceanem z 3,5 do 3,75 proc. od dawna było wkalkulowane w ceny, ale zapowiedź dalszej restrykcyjnej polityki mogłaby zniechęcić fundusze do zakupów na rynkach naszego regionu. Giełdy Europy Środkowej i Wschodniej są najsilniejszym obszarem inwestycyjnym w tym kwartale. Niektóre wyceny zaczynają więc odbiegać od fundamentów. Dostrzegają to zagraniczni zarządzający. Według Marka Mobiusa z Templetona, nasz region będzie atrakcyjny po korekcie lub wzroście prognoz wyników.

Obrotami znowu zaimponowały TP i Orlen. TP dzięki pozytywnym raportom zyskała we wrześniu ponad 16 proc. We wtorek zanotowała najwyższe od dwóch lat obroty. Kursowi zaszkodziło obniżenie przez CS First Boston rekomendacji do „neutralnie”. Najsłabszą spółką z WIG20 była Netia. Rynek źle przyjął informację, że nie chce ona przepłacać za Dialog. Zdrowy rozsądek sugerowałby odmienną reakcję kursu, ale w przypadku Netii bez wzrostu skali działalności trudno liczyć na poprawę wyników.

Mocniej taniały banki. Trudno się dziwić, skoro wskaźniki cena/wartość księgowa w PKO BP i Pekao zawędrowały do 4. Wyjątkiem było Millennium. W tym miesiącu zyskało 16 proc., ale nadal wydaje się atrakcyjną inwestycją dla inwestorów grających pod ewentualne przejęcie spółki i liczących na powtórkę wysokiej dywidendy w przyszłym roku. Najsilniejszą spółką z indeksu WIG20 był KGHM, któremu sprzyjają 2-proc. wzrosty cen kontraktów na miedź w Szanghaju. Po poniedziałkowej zwyżce spadła cena ropy. Choć Orlen i Lotos ostatnio nie były z nią skorelowane, nie ominęła ich korekta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy spadały, paniki nie było