Indeksy światowych giełd poddały się korekcie

WST
01-08-2007, 15:32

Na rynki akcji powróciły silne spadki. Pierwsze sierpniowe notowania zaczęły się od mocnej korekty w Azji. Potem dołączyły do niej parkiety w Europie. Skala przeceny była do południa znacząca i  momentami sięgała ponad 2 proc. Później pojawił się popyt zachęcony tańszymi walorami, a indeksy podjęły próbę odbicia.

Jedną z przyczyn tak znaczącej przewagi strony podażowej jest budząca obawy sytuacja rynku kredytowego w Stanach Zjednoczonych. Wielu inwestorów w awersji do rosnącego ryzyka wycofuje środki z akcji.

Negatywny sentyment nie jest już przy tym udziałem wyłącznie rynków rozwijających się, ale i tak dojrzałych jak w Londynie, Paryżu czy Frankfurcie. Wpływ na decyzję graczy miały także raporty kwartalne, w wielu przypadkach mocno rozczarowujące jak choćby BMW.

Bawarski producent samochodów zaskoczył spadkiem zysku brutto w drugim kwartale. Bardzo silna przecena dotknęła również papiery Cadbury Schweppes, największego na świecie producenta wyrobów cukierniczych. Zarówno przychody, jak i zyski spółki w pierwszym półroczu nie sprostały oczekiwaniom analityków.

Jak silnie schłodzone zostały nastroje na giełdach mogą przekonywać  notowania walorów Deutsche Banku. Największy niemiecki bank odnotował w drugim kwartale 31-proc. wzrost zysku bijąc prognozy specjalistów. Kurs jednak mocno traci na wartości. Podobnie jest w przypadku brytyjskiego HBOS, który zwiększył wynik netto o 20 proc.

Początek handlu za oceanem stał pod znakiem kontynuacji przeceny. Jednak szybko wskaźniki przeszły na dodatnią stronę. Czyżby powtórka z rozrywki jak na poprzednich sesjach?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Indeksy światowych giełd poddały się korekcie