Indeksy utknęły w miejscu przed głosowaniem

Artur Szymański
10-11-2005, 00:00

Chociaż udzielenie przez Sejm wotum zaufania dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza wydaje się przesądzone, to jednak duzi inwestorzy nie kwapili się do większych zakupów akcji notowanych na warszawskiej giełdzie. Środa na GPW była jeszcze nudniejszym dniem niż wtorek i nie wydaje się, by ostatnia sesja tygodnia przed długim weekendem miała być inna.

Liderzy Samoobrony i LPR oświadczyli, że poprą rząd PiS. To na 99,9 proc. rozstrzyga uzyskanie mandatu przez gabinet Kazimierza Marcinkiewicza. Stuprocentowej pewności jednak nie ma, inwestorzy pamiętają, jak zakończyło się budowanie koalicji PiS z PO. Dlatego uznali, że lepiej dmuchać na zimne i powstrzymali się przed kupnem akcji. Nie było też wielu chętnych do pozbywania się papierów. Główny indeks przez cały dzień dryfował więc w bok. Ostatecznie WIG20 zakończył 0,17-proc. zwyżką wypracowaną w ostatniej sekundzie sesji. Tę sesję trzeba było zwyczajnie przeczekać.

Zwracają uwagę niskie obroty potwierdzające niechęć inwestorów do handlu. Obroty akcjami 20 największych firm zamknęły się kwotą 330 mln zł, co jest wynikiem najgorszym od 29 sierpnia. Oprócz minimalnej politycznej niepewności od wymiany akcjami odstręczał brak sesji w piątek. Krótsze tygodnie zazwyczaj nie przynoszą wielkich zmian indeksów. Wydaje się jednak, że dziś aktywność graczy też będzie niska, choć może nieco wyższa niż w środę. Na rozstrzygnięcia w Sejmie przyjdzie poczekać do godz. 19.30, na którą zaplanowane jest głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. Ale już rano inwestorzy zapoznają się z wynikami dwóch banków — Pekao i BPH.

Na określenie kierunku, w którym będzie poruszać się rynek w najbliższym czasie, przyjdzie poczekać do następnego tygodnia. Ryzyka politycznego już nie będzie, a w poniedziałek raport kwartalny opublikuje PKN Orlen. W środę notowania koncernu poszły w górę o 0,7 proc. przy ponad 50-mln obrotach. Wyższą wartość handlu zanotowano tylko w przypadku akcji Telekomunikacji Polskiej, które mocno zaciążyły na indeksie. Kurs spadł o 2,5 proc. Druga ze spółek telekomunikacyjnych też nie miała udanego dnia. Po nieco gorszych od oczekiwań wynikach kwartalnych Netia straciła 3,7 proc., oddając część wtorkowego 8,5-proc. wzrostu.

W gronie małych spółek o 17,5 proc. wystrzelił Swarzędz, który zawarł z BRE Bankiem porozumienie, na mocy którego bank ograniczył wierzytelności do 7,5 mln zł z 14,25 mln zł. Dużym wzięciem cieszyły się akcje i PDA Jago. Niesłabnącym powodzeniem cieszy się Próchnik, natomiast gorszej passy nie może przełamać PC Guard, który potaniał siódmy kolejny raz, jeśli nie liczyć przystanku w spadkach z 4 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy utknęły w miejscu przed głosowaniem