Indeksy w Azji ponownie zyskiwały na wartości

WST
26-09-2007, 08:11

Inwestorzy z Dalekiego Wschodu trzeci dzień z rzędu kupowali akcje, w efekcie czego część indeksów wspięła się na dwu miesięczne maksima.

Było to w dużej mierze zasługą spekulacji związanych z nadziejami na kolejną obniżkę stóp procentowych w amerykańskiej gospodarce. Szczególnym wzięciem cieszyły się walory instytucji finansowych specjalizującychn się w udzielaniu pozyczek. Analitycy i gracze prognozują, że niższy koszt pieniądza pozytywnie przełoży się na akcję kredytową, a tym samym, na wyniki pożyczkodawców.

Po raz pierwszy w tym tygodniu pracowała giełda na Tajwanie. Z kolei dzisiaj zamknięte były parkiety w Hongkongu i Korei Południowej.

W Tokio blisko 2 proc. zyskiwały papiery Mizuho, drugiego pod względem wielkości japońskiego pożyczkodawcy, osiągając najwyższy poziom cenowy od 14 września. Regionalny numer "3" Sumitomo Mitsui Financial Group zyskiwał ponad 1,5 proc.

Wzięciem cieszyły się papiery Toshiba. Spółka wspólnie z Canonem i Toray Industries oraz jeszcze ośmioma innymi firmami utworzy joint venture w celu stworzenia biochipów wykrywających choroby na podstawie śladowych ilości krwi.

Po przeciwnej stronie rynku znalazły się papiery spółek paliwowych. Japoński Inpex odnotował największy od 17 sierpnia spadek kuru akcji. W Australii pod presją podaży znalazły się papiery Woodside Petroleum. To rezultat zmiany trendu na ropie, która na nowojorskiej giełdzie zeszła z ceną baryłki ponownie poniżej 80 USD.

Na wartości traciły też akcje koncernów górniczych. Inwestorzy pozbywali się m.in. walorów Rio Tinto, trzeciego na świecie koncernu surowcowego. W przypadku akcji BHP Billiton, sektorowego lidera, gracze byli nieco rozdarci. Spółka miała po sesji przedstawić uaktualnione prognozy zasobów złota, uranu i miedzi w swoim australijskim złożu Olympic Dam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy w Azji ponownie zyskiwały na wartości