Indeksy w Europie nerwowo falują

WST
02-04-2008, 12:27

Zachodnioeuropejskie parkiety, wbrew oczekiwaniom, nie poddały się euforii, która we wtorek zaowocowała jednym z  najlepszych w historii otwarć drugiego kwartału na amerykańskich giełdach, a  rano doprowadziła do silnych zwyżek na większości azjatyckich rynków.

Skala wzrostu amerykańskich indeksów chyba nieco przestraszyła graczy, a spadająca w godzinach południowych wycena futures sugeruje, że nie można wykluczyć realizacji zysków podczas dzisiejszej sesji na Wall Street. Wskaźniki na trzech najważniejszych rynkach Starego Kontynentu falują.

Innym z powodów zmiany trendu przez indeksy może być też zaktualizowany raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego w którym zrewidowano w dół wcześniejsze prognozy wzrostu dla amerykańskiej  i światowej gospodarki. Zdaniem MFW, obecne szanse na ogólnoświatową recesję wynoszą 25 proc.

W centrum uwagi znalazły się walory producentów samochodów mocno zaangażowanych na zaatlantyckim rynku. Silnie spadają m.in. notowania koncernu Daimler. Oddział spółki Mercedes-Benz w minionym miesiącu zanotował spadek sprzedaży w USA. Na dodatek analitycy Morgan Stanley obniżyli rekomendację dla tych papierów do „niedoważaj”.

Pod kreską toczy się również wymiana walorów Porsche, producenta coraz popularniejszego w Stanach Zjednoczonych modelu Cayenne. W marcu sprzedaż samochodów tej marki w USA spadła o ponad 20 proc. Szczególnie boleśnie w przypadku modeli 911 i Boxter. Powodów do zadowolenia nie mają także akcjonariusze włoskiego Fiata.

W Londynie spadają notowania akcji koncernów paliwowych z Shell i BP na czele. To następstwo przeceny ropy i spekulacji, że spowolnienie gospodarcze w USA doprowadzi do wzrostu zapasów surowca.

Silnie tracą też na wartości udziały HBOS, największego na Wyspach banki specjalizującego się pożyczkach hipotecznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Indeksy w Europie nerwowo falują