Indeksy w Europie notują spadki

WST
opublikowano: 22-07-2008, 12:54

Znów pogorszyły się nastroje na parkietach. Słaby poniedziałkowy finisz sesji na Wall Street i poranne spadki na Dalekim Wschodzie (z trendu wybiło się Tokio) zachęciły również europejskich inwestorów do pozbywania się akcji. Powodem przeceny są przede wszystkim słabe raporty kilku ważnych dla rynku spółek.

Analitycy szacują obecnie, że zyski spółek wchodzących w skład indeksu Stoxx 600 obniżą się w tym roku o 2,4 proc. Na początku 2008 r. byli większymi optymistami i prognozowali ich wzrost o 11 proc.

Kurs papierów Ericssona, największego na świecie producenta sieci bezprzewodowych spada najmocniej od ośmiu miesięcy, po tym jak wyniki spółki w drugim kwartale (zysk spadł o 70 proc.) znacznie odbiegły od prognoz analityków.

Graczy zaniepokoił również komunikat Vodafone. Brytyjski gigant telefonii mobilnej stwierdził, że jego tegoroczne przychody znajdą się w dolnej granicy prognozowanych widełek. Firma tłumaczy to wpływem spowolnienia gospodarczego na obroty generowane w segmencie „komórek”. W efekcie notowania akcji spółki odnotowywują najgłębszą przecenę od 20 lat. Pociągnęło to w dół kwotowania konkurentów z hiszpańską Telefonicą i Deutsche Telekom na czele

Słabe rezultaty American Express wzmogły podaż w sektorze finansowym. Pod kreską toczy się m.in. wymiana papierów Barclays czy Credit Agricole.

Nieudany dzień mają też akcjonariusze spółek technologicznych. Dwaj branżowi potentaci zza oceanu, Apple i Texas Instruments, rozczarowali kwartalnymi dokonaniami, co z miejsca przełożyło się na spadki kursów STMicrolectronics i Infineona, największych na Starym Kontynencie producentów mikroprocesorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Indeksy w Europie notują spadki