Czytasz dzięki

Indeksy w Europie zwyżkują, obligacje tanieją

  • PAP
opublikowano: 13-03-2020, 10:01

Notowania w Europie rosną po największych spadkach w historii podczas czwartkowej sesji. Inwestorzy liczą na pakiety stymulacyjne i decyzje banków centralnych, które mają pomóc gospodarce w obliczu epidemii koronawirusa na świecie. Obligacje osłabiają się, a ceny ropy rosną.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Indeks Stoxx Europe 600 rośnie o 1,3 proc. W górę idzie sektor surowców - Anglo America zyskuje 10 proc., a Glencore 6 proc.

Zyskują też banki. Commerzbank rośnie o 7,5 proc., a CaixaBank i Banco BPM po 6,5 proc.

Akcje Wirecard rosną o 5,5 proc. po tym, jak niemiecka firma płatnicza podała, że niezależny audyt nie stwierdził manipulacji jej sprawozdaniami finansowymi.

Roche zyskuje 3 proc. - rząd USA wydał zgodę na użycie wysoce zautomatyzowane testów opracowanych przez szwajcarskiego producenta leków.

W czwartek europejskie giełdy zanotowały największe jednodniowe spadki w trakcie sesji w historii. Główne indeksy spadały po 12 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +1,7 proc. do +2,17 proc.

Dolar umacnia się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 97,48 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,13 proc. do 1,1202.

Kwotowanie USD/JPY umacnia się o 0,5 proc. do 105,9.

Kurs funta zniżkuje o 0,04 proc. wobec dolara do 1,2613.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 9 pb do 0,89 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich idzie w górę o 22 pb do 1,66 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 38 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie: 57 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 11 pb do: -0,64 proc. Rentowność brytyjskich 10-latek rośnie o 6 pb do 0,32 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 4 proc. do 32,76 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 3,8 proc. do 34,5 USD/b.

Złoto traci 0,4 proc. do 1.583,7 USD za uncję.

NORWESKI BANK CENTRALNY OBNIŻYŁ STOPY PROC. O 50 PB

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - obniżył stopy procentowe o 50 pb do 1 proc. - podał bank w piątek w komunikacie pod nadzwyczajnym posiedzeniu.

Główna stopa procentowa wynosi teraz 1,00 proc. To jej najwyższy poziom od prawie 5 lat.

Bank poinformował w komunikacie, że jest gotów do dalszych obniżek stóp procentowych w razie konieczności.

W czwartek Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC poinformował też o uruchomieniu nowego programu długoterminowych operacji refinansujących (LTRO) i zwiększeniu zakupów aktywów netto o 120 mld euro do końca roku.

Nowojorski Fed podał, że zaoferuje 500 mld USD w ramach trzymiesięcznej operacji repo. Operacja ma zostać powtórzona jutro i będzie kontynuowana co tydzień do 13 kwietnia.

PONAD 4.900 OFIAR KORONAWIRUSA

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaprezentowanych w piątek rano, na świecie zainfekowanych jest już ponad 133 tys. ludzi w ponad 120 krajach świata, a ponad 4,9 tys. z nich zmarło. WHO ogłosiło w środę światową pandemię.

W Chinach kontynentalnych zanotowano w czwartek 8 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa, w porównaniu z 15 dzień wcześniej - poinformowała w piątek Narodowa Komisja Zdrowia. Łączna liczba potwierdzonych przypadków wzrosła tym samym do 80.813.

W położonej w środkowej części Chin prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się pandemia, zmarło w czwartek 6 kolejnych osób w porównaniu z 8 dzień wcześniej. Wszystkie zgony stwierdzono w stolicy prowincji - Wuhan. Był to kolejny dzień z rzędu z jednocyfrowym wskaźnikiem liczby nowych zgonów w tej prowincji.

Z 827 do 1016 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - to najnowszy bilans, jaki został przedstawiony w czwartek na codziennej konferencji prasowej. W całym kraju choruje obecnie ponad 12 tys. osób.

Spikerka amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała w czwartek, że porozumienie dotyczące pakietu środku gospodarczych wobec epidemii koronawirusa. Pelosi przedstawiła podczas spotkania z ministrem skarbu Stevenem Mnuchinem propozycje Demokratów. Dodała, że ma nadzieję, iż w piątek będzie już można powiedzieć, czy porozumienie z administracją Białego Domu zostało osiągnięte.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił w czwartek po południu stan wyjątkowy z powodu koronawirusa przewidując, że liczba zachorowań może wzrosnąć w przyszłym tygodniu do 1000. Ostrzegł m.in. przed możliwością zamykania firm i brakami żywności.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 2.352 pkt, czyli 9,99 proc. i wyniósł 21.200,62 pkt. S&P 500 stracił 9,49 proc. i wyniósł 2.481,12 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 9,43 proc., do 7.201,80 pkt. To były największe spadki na Wall Street od 1987 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane