Indeksy w pobliżu oporów

Kamil Jaros, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 24-09-2021, 10:03

Rozpoczynamy ostatni dzień sesyjny w tym tygodniu. Wiele się przez te dni działo. Nastroje na rynkach w poniedziałek były kiepskie, ale później sytuacja się powoli poprawiała. Najpierw raczej w Europie niż w USA, ale po posiedzeniu FOMC także i indeksy amerykańskie wyraźniej się podniosły. Powiało lekkim optymizmem, ale przesadą było już stwierdzić, że korekta się zakończyła.

Indeksy wyraźnie odbiły, ale nie miały jeszcze w większości wypadków okazji zmierzyć z poważniejszym (nawet jak na krótki termin) oporem. DAX zbliżył się do okolicy 15700 pkt. dziś będzie miał okazję pokazać, czy rzeczywiście popyt już na poważnie wrócił.

Tymczasem Nasdaq100 dotarł w okolicy wcześniejszej konsolidacji z ubiegłego tygodnia, a średnia przemysłowa Dow Jones zbliża się do okolicy 35000 pkt. Indeks S&P500 ma przed sobą okolicę lokalnych szczytów na 4490 pkt. Przebicie się przez te bariery pozwoli na poważnie myśleć o wznowieniu trendu i zwyżce ku rekordom. W średnim terminie trendy są nadal wzrostowe, co sprzyja pozytywnym scenariuszom, ale o nich nie przesądza.

Dziś zdążyliśmy już poznać wartość inflacji w Japonii. Inflacji, której właściwie nie ma, gdyż jak oczekiwano zmiana inflacji bazowej w ujęciu r/r wyniosła 0.0 proc. Inflacja ogólna w tym samym ujęciu była ujemna (-0.4 proc.). Pojawiła się również wstępna wartość wskaźnika PMI dla japońskiego przemysłu. Okazała się nieznacznie niższa od oczekiwań. W kalendarzu dziś nie ma za wiele punktów, przy których warto było się zatrzymać. Przed południem poznamy niemiecki wskaźnik Ifo (godzina 10:00), a po południu o 16:00 pojawi się informacja o sprzedaży domów w USA na rynku pierwotnym. Wydarzeniem w weekend będą niedzielne wybory w Niemczech.

Cena baryłki ropy naftowej w wersji WTI powiększając ruch po ostatniej korekcie zbliża się do poziomu oporu w postaci szczytu z końca lipca na 74.20 dolara. Popyt ma szansę na przełamanie bariery. Złoto zachowuje się wyraźnie słabiej. Wczoraj cena uncji spadła pod poziom 1760 dolarów. Wprawdzie nie widać było fali rozczarowania, ale skoro wcześniej rynek nie zdołał wyjść nad 1780 to teraz może spróbować przetestować poziom 1715.

Na rynku walutowym wczorajsze osłabienie dolara dziś już nie jest kontynuowane. Zmiany względem wczorajszego popołudnia są minimalne. Kurs EURUSD wynosi 1.1730, a GBPUSD utrzymuje się nad 1.3700. AUDUSD na razie nie zdołał wrócić nad 0.7320, a to dla tej pary istotny poziom. USDCAD próbuje odbicia od okolicy 1.2650. Wyraźniejsza zwyżka pojawiła się na USDJPY, co zapewne ma związek z danymi z Japonii. Tym samym atakowana jest górna granica ostatnich wahań.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane