Indeksy w USA rosną, bo zmalały obawy o sektor bankowy

opublikowano: 27-03-2023, 16:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykańskie indeksy i akcje banków odnotowują wzrost w poniedziałek, po tym jak bank z Karoliny Północnej First Citizens zadeklarował przejęcie upadłego Silicon Valley Bank.

Michael Nagle

S&P rośnie około godzinę po otwarciu poniedziałkowej sesji o 0,5 proc., a Dow Jones Industrial Average o 0,6 proc. Nasdaq Composite odnotowuje zwyżkę o 0,3 proc. Rośnie także rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA - o 12 pkt. bazowych do 3,496 proc. Ropa WTI również jest droższa, kurs rośnie o 2,2 proc. do 70,81 USD za baryłkę.

Drożeje ponad 80 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważa w 9 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszą się spółki dób codziennego użytku (0,7 proc.), dostawców dyskrecjonalnych dóbr i usług konsumpcyjnych (0,8 proc.) oraz spółek finansowych (1,1 proc.). Najsłabsze były segmenty usług telekomunikacyjnych (-0,2 proc.) i nieruchomości (-0,25 proc.).

Giganci z Wall Street na czele z JP Morgan od tygodnia próbują pozyskać kapitał dla zmagającego się z problemami First Republic, który otrzymał 30 mld USD pomocy. First Citizens Bank z kolei zawarł umowę na zakup wszystkich kredytów i depozytów SVB, jak przekazał w niedzielę FDIC. Po przejęciu, według oczekiwań, aktywa pożyczkodawcy z Karoliny Północnej wzrosną dwukrotnie. W poniedziałek rano odnotowują wzrost o ponad 46 proc. Indeks KBW Nasdaq Bank rośnie o 2,3 proc.

We wtorek Senacka Komisja Bankowa będzie prowadziła przesłuchania w sprawie upadłości banków, w tym SVB i Signature Bank. Na liście świadków znajdą się przewodniczący Federalnej Korporacji Gwarantowania Depozytów (FDIC) Martin Gruenberg, wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej Michael Barr oraz podsekretarz skarbu Nellie Liang.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, MarketWatch

Polecane