Indeksy Wall Street utrzymały wzrosty do końca tygodnia

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 18-08-2006, 22:11

Kiepskie dane makro i rozczarowujący raport Della nie zatrzymały w piątek wzrostu amerykańskich indeksów, choć nastroje nie były już tak entuzjastyczne.

Kiepskie dane makro i rozczarowujący raport Della nie zatrzymały w piątek wzrostu amerykańskich indeksów, choć nastroje nie były już tak entuzjastyczne.

Tańsza ropa, rozejm na Bliskim Wschodzie i dane makro zachęcały inwestorów w ostatnich dniach do kupna akcji. We wtorek i środę na rynek napłynęły lepsze od oczekiwań dane o inflacji, które mogą powstrzymać Fed przed podwyżkami stóp. A to zawsze dobry sygnał dla giełd.

Jednak w piątek nastroje popsuły wyniki Della i wzrost notowań ropy. Wzrosła także skłonność do realizacji zysków z ostatnich sesji. Dow Jones i S&P500 rosły przez pięć kolejnych sesji i zyskały ponad 2 proc. wartości. Wartość Nasdaq rosła przez sześć sesji, łącznie o prawie 5 proc.

Krótko po rozpoczęciu notowań Uniwersytet Michigan poinformował, że sierpniowy wskaźnik optymizmu amerykańskich konsumentów spadł do 78,7 pkt. wobec 84,7 pkt. na koniec lipca. Ekonomiści prognozowali, że sięgnie 83,8 pkt.

Negatywnym bohaterem sesji był Dell. Producent pecetów mocno rozczarował inwestorów notując prawie 50 proc. spadku kwartalnego zysku. Dodatkowo spółka poinformowała o śledztwie, jakie w sprawie jej finansów prowadzi amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Akcje największego na świecie producenta komputerów osobistych potaniały o ponad 2 proc. Rozczarowanie jest tym większe, że największy rywal Della, Hewlett-Packard, przedstawił w środę doskonałe wyniki i prognozy.

Blisko 2 proc. stracił Ford Motor. Koncern poinformował w piątek o planowanym 21 proc. zmniejszeniu produkcji w IV kwartale w zakładach w USA. Łącznie w całym 2006 roku opuści je 9 proc. mniej samochodów niż rok wcześniej.

Ponad 4 proc. wzrosła wycena Microsoftu. Największy na świecie producent oprogramowania poinformował, że zwiększy kwotę realizowanego buybacku o 16,2 mld USD. Oznacza to, że spółka przeznaczy na wykup akcji do końca czerwca 2011 roku 36,2 mld USD.

Niewiele mniejszy wzrost stał się udziałem Altria Group, właściciela producenta papierosów, spółki Philip Morris. Inwestorów ucieszyła wiadomość o korzystnym dla branży tytoniowej werdykcie sądu federalnego.

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy Wall Street utrzymały wzrosty do końca tygodnia