Indeksy Wall Street wzrosły najmocniej od ponad dwóch lat

(Paweł Kubisiak)
16-06-2006, 00:46

Po serii dobrych informacji amerykańskie parkiety wzrosły w czwartek najmocniej od dwóch lat. W centrum uwagi znalazła się wypowiedź prezesa banku centralnego (Fed) Bena Bernanke o sukcesach w walce z inflacją.

Po serii dobrych informacji amerykańskie parkiety wzrosły w czwartek najmocniej od dwóch lat. W centrum uwagi znalazła się wypowiedź prezesa banku centralnego (Fed) Bena Bernanke o sukcesach w walce z inflacją.

Szampańskie nastroje rynku poprawiły dodatkowo informacje o wzroście produkcji na północnym wschodzie oraz dobre wyniki firmy brokerskiej Bear Stearns. Odnotowano też spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Indeks Standard & Poor's 500 wzrósł o 2,1 proc. i jest to najwyższy wzrost sesyjny od października 2003 roku. Dow Jones zarobił 1,8 proc. przekraczając psychologiczny poziom 11.000 pkt. Takiego wzrostu nie notowano od listopada 2004. jeszcze lepiej spisał się Nasdaq. Indeks technologiczny poprawił swoja wartość o 2,8 proc. To najlepszy wynik od marca 2004.

Wśród liderów rynku znalazły się Exxon Mobil, największy na świecie koncern paliwowy i Alcoa czołowy producent aluminium. Spółkom pomogły rosnące ceny ropy i metali. Cena baryłki ropy z dostawą w lipcu wzrosła o 36 centów do 69,50 dol. W górę poszły też ceny niklu, cynku, miedzi i złota.

Bear Stearns zarobił ponad 7 proc. Broker giełdowy pochwalił się wzrostem zysku netto w drugim kwartale, kończącym się 31 maja, aż o 81 proc. do 539,3 miliona dolarów. To rekordowy wynik.

Akcje Intel wzrosły o ponad 2 proc. To juz drugi dzień wzrostów tej spółki napędzany dobra rekomendacją Goldman Sachs.

Na rosnacej fali jest też Boeing. Akcje spółki wzrosły o ponad 2 proc., po 6 proc. wzroście w środę. Amerykański koncern lotniczy cieszy się popularnością po informacjach o problemach EADS, jego europejskiego rywala. Ten ostatni zapowiedział w środę znaczne opóźnienia dostaw Airbusów A380. Rynek spekuluje, że może to odebrać mu część klientów i zwiększyć szanse Boeinga, który wprowadza do oferty konkurencyjny model 747-8.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy Wall Street wzrosły najmocniej od ponad dwóch lat