Indeksy Wall Street wzrosły przed danymi z rynku pracy

opublikowano: 05-02-2004, 22:13

Czwartkowe notowania na Wall Street zakończyły się niewielkimi wzrostami. Pozytywne nastroje pojawiły się na rynku po komentarzu przedstawiciela Fed, Bena Bernanke o sytuacji na rynku pracy. Kluczowe znaczenie będą miały jednak piątkowe dane o bezrobociu w styczniu. Ekonomiści liczą na to, że gospodarka dodała w ubiegłym miesiącu 165 tys. miejsc pracy. W grudniu przybyło ich tylko 1 tys.

Nie najgorsze były też informacje opublikowane w czwartek. Wydajność pracy wzrosła w czwartym kwartale o 2,7 proc. Ekonomiści oczekiwali, że będzie to 2,5 proc. W trzecim kwartale rosła jednak o 9,5 proc. Liczba wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych wzrosła do 365 tys. Tydzień wcześniej była jednak najniższa od trzech lat.

Na zamknięciu czwartkowej Nasdaq zarobił 0,27 proc., Dow Jones zyskał 0,

24 proc., a Standard & Poor's 500 wzrósł o 0,18 proc. Indeksy tylko nieznacznie odrobiły straty po mocnej środowej przecenie, wywołanej m.in. wynikami Cisco.

Dużą popularnością cieszyły się akcje Wal-Mart, zyskujące 1,5 proc. Największa na świecie sieć handlu detalicznego poinformowała przed sesją, że jej styczniowa sprzedaż wzrosła mocniej od oczekiwań. Inwestorzy jednocześnie zignorowali ostrzeżenie spółki, że jej zysk w pierwszym kwartale będzie prawdopodobnie bliski dolnej granicy prognozy.

Dobre nastroje w sektorze poprawiła kolejna spółka detaliczna – GAP, która zyskała ponad 8 proc. Sieć sklepów odzieżowych poinformowała o wzroście sprzedaży. Dodatkowo 10 jej sklepów w Niemczech odkupi szwedzki Hennes & Mauritz.

Wiadomości przekazane przez Wal-Mart i GAP wpłynęły na poprawę notowań całego sektora handlu detalicznego. Wzrosły akcje American Eagle Outfitters, Claire's Stores, Abercrombie & Fitch oraz Costco Wholesale.

Niewielkie zwyżki przeważały na rynku spółek technologicznych, choć sprawca środowej przeceny – spółka sieciowa Cisco straciła prawie 1 proc.

Blisko 13 proc. potaniały akcje Level 3 Communications. Dostawca usług internetowych poinformował o zmniejszeniu zamówień w 2004 roku, ze strony swojego głównego klienta America Online.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeksy Wall Street wzrosły przed danymi z rynku pracy