Indeksy wracają na szczyty

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 24-08-2021, 11:02

Nowy tydzień przyniósł optymizm na rynki finansowe, a poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się powrotem indeksów na szczyty. Wzrosty w przypadku technologicznego Nasdaqa sięgały nawet 1.5%, a dziś notowania kontraktów terminowych dalej próbują piąć się na północ.

Opublikowane wczoraj wstępne dane PMI obrazujące przebieg koniunktury gospodarczej w mijającym miesiącu wskazywały na lekkie wyhamowanie tempa poprawy aktywności, niemniej jednak ta wciąż rośnie w przyzwoitym tempie, bez większego uszczerbku wywołanego przez wariant delta.

Rynek w ubiegłym tygodniu przestraszył się scenariusza, w którym na ograniczenie stopnia akomodacyjności polityki monetarnej złoży się przywracanie restrykcji, ale już widać, że bankierzy centralny nie będą śpieszyli się do rozpoczęcia normalizacji w sytuacji gdy niepewność będzie się utrzymywać, co sprzyja szybkiemu odrabianiu strat. Nadzieje, że przekaz z Jackson Hole będzie posiadać gołębie zabarwienie powinny wspierać popyt na ryzyko. Odbicie odnotowują również chińskie spółki technologiczne przez brak pojawianie się nowych regulacji w ciągu ostatnich dni, które mogłyby wpływać na ograniczenie biznesu tamtejszych spółek. Nastroje poprawiły też wczorajsze pełne zatwierdzenie w USA preparatu Pfizera, co ma pomóc w walce z nasilającą się epidemią w USA.

Na rynku walutowym widać przepływ kapitału od bezpiecznych przystani w kierunku bardziej ryzykownych walut. W gronie G10 najlepiej prezentują się surowcowe na czele z dolarem australijskim. Bardzo dobrze wygląda również NZD, po lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w II kw. Kalendarium makroekonomiczne nie obfituje dziś w dane większego kalibru, co sugeruje, że atmosfera wyczekiwania na Jackson Hole powinna być wyczuwalna.

Wzrost popytu na ryzyko zdecydowanie pomógł notowaniom ropy, które odbiła wczoraj o blisko 5%, a baryłka WTI wróciła w okolice 66 USD. O ile zatwierdzenie kolejnego preparatu w USA powinno pomóc w walne z pandemią i zachęcać ludzi do szczepień, to jednak perspektywy popytu nie wyklarowały się na tyle aby w przypadku ropy otworzyła się droga w kierunku ostatnich szczytów. Przecena dolara i odbicie na rynku EURUSD pozwoliło notowaniom złota wyjść powyżej 1800 USD za uncję, co jest najwyższym poziome od dwóch tygodni. Gdyby przekaz z Jackson Hole faktycznie okazał się gołębi, notowania żółtego metalu na trwałe powinny zagościć powyżej 1800 USD.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane