Indesit zamyka fabrykę w None i przenosi się do Radomska

PAP
05-03-2009, 21:12

Włoska firma Indesit oficjalnie ogłosiła w  czwartek, że zamyka swą fabrykę w None pod Turynem, gdzie wytwarzane są  zmywarki, i przenosi ich produkcję do Polski.

Zarząd firmy wyjaśnił związkom zawodowym podczas czwartkowych rozmów, że fabryka w Radomsku, dokąd produkcja zostanie przeniesiona, jest bardziej konkurencyjna niż zakład w None. 600 pracowników tej podturyńskiej fabryki od kilku tygodni protestuje przeciwko zapowiedzianej wcześniej nieoficjalnie decyzji koncernu.

W reakcji na tę informację przedstawiciele trzech związków zawodowych opuścili rozmowy z dyrekcją firmy. Przed gmachem związku przemysłowców w Turynie, gdzie trwało spotkanie, doszło wcześniej do gwałtownych protestów pracowników z None, którzy usiłowali wedrzeć się do budynku. Interweniowała policja.

Związki zawodowe zapowiedziały, że we wszystkich włoskich zakładach Indesit odbędzie się 20 marca ośmiogodzinny strajk, a w Turynie - manifestacja załóg z całego kraju.

"Chcemy wiedzieć, czy decyzja Indesitu o przeniesieniu produkcji do Polski jest związana z finansowaniem ze strony polskiego rządu i czy wiążą się z tym jakieś zobowiązania" - oświadczył przedstawiciel kierownictwa centrali metalowców Fiom, Maurizio Landini.

"Gdyby tak było, to podejmiemy inicjatywy, odwołując się zarówno do Unii Europejskiej, jak i włoskiego rządu" - oświadczył Landini.

"Nie będziemy umierać za Układ Warszawski" - dodał.

Zdaniem innego reprezentanta centrali Fiom, Giorgio Airaudo, cytowanego przez Ansę, "można uratować dwa zakłady, broniąc kwalifikacji zawodowych włoskich i polskich robotników, i przygotowując się do ożywienia produkcji".

"Propozycja firmy jest dla nas nie do przyjęcia" - ocenił związek zawodowy Uilm.

Zakład w None produkuje zmywarki na cały rynek europejski; dotychczas rocznie 770 tysięcy sztuk. W ostatnim czasie Indesit przeżywa trudności w związku z kryzysem, a liczba zamówień znacznie spadła.

Firma ma we Włoszech w sumie osiem fabryk, w których zatrudnia łącznie 5600 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Indesit zamyka fabrykę w None i przenosi się do Radomska